Άρης – Ολυμπιακός: 1-1 Πρόκριση στον Πειραιά, μοιραίος ο Κουέστα

Ο Άρης υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο Κλεάνθης Βικελίδης, για τη ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου και μετά από ένα ματς-θρίλερ, ο φιλοξενούμενος κατάφερε να προκριθεί στους 4.

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολλές προδιαγραφές για γκολ και θέαμα, καθώς μόλις στο 8′ λεπτό ο ο Κάιπερς έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-1, ενώ  ο Λούκας Σάσα σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά ήταν άστοχος λίγα λεπτά μετά.

Ο Άρης ενώ μπήκε πολύ δυνατά, όμως δεν κατάφερε να γίνει δημιουργικός μέχρι το ημίχρονο και το 0-0 που έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια έμοιαζε δίκαιο.

Όλα άλλαξαν στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49′ λεπτό, οπού ο Ανδρούτσος έσπρωξε τον Μπερτόγλιο στην μικρή περιοχή και μετά ο έλεγχο του VAR, δόθηκε πέναλτι.

Ο Μπρούνο Γκάμα στο 54’ με την εύστοχη εκτέλεσή του έδωσε σκορ πρόκρισης (1-0) στην ομάδα του.

Μετά από ένα απίστευτο λάθος του Χουλιάν Κουέστα, ο οποίος δεν είχε δει τον Μπουχαλάκη, άφησε την μπάλα για να κάνει βολέ. Τότε ο παίκτης του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηλε το λάθος του πορτιέρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 87′.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει το αποτέλεσμα και η ομάδα του Μάντζιου δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο (68’ Μπρούνο), Μπρούνο Γκάμα (85’ Μπεναλουάν), Μαντσίνι (75’ Σίλβα), Μάνος (75’ Κάτσε)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Μπα (76’ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (65’ Εμβιλά), Ρατζέλοβιτς (65’ Φορτούνης), Μασούρας (65’ Μπρούμα), Χασάν, Κάιπερς (76’ Ελ Αραμπί).