Κύπελλο Αγγλίας: Το σήκωσε η τρομερή Λέστερ – Κέρδισε την Τσέλσι με γκολάρα Τίλεμανς

Η 5η προσπάθεια της Λέστερ να κατακτήσει το Κύπελλο Αγγλίας ήταν τελικά και η «φαρμακερή» με την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να επικρατεί με 1-0 της Τσέλσι χάρη σε υπέροχο γκολ με μακρινό σουτ από τον Γιούρι Τίλεμανς στο 63ο λεπτό.

Η μπλε του Λονδίνου έχασαν για 7η φορά στον τελικό της διοργάνωσης αυτής (όσους έχουν και οι Άρσεναλ και Λίβερπουλ), έχοντας μόλις ένα λιγότερο χαμένο τελικό από τις πρώτες στην σχετική λίστα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 78ο λεπτό όταν η μπάλα από την κεφαλιά του Τσίλγουελ κατέληξε στο δοκάρι με «βοήθεια» από τον Κάσπερ Σμάιχελ. Ο Δανός γκολκίπερ είπε πάλι όχι εννιά λεπτά αργότερα με την απόκρουση του τελικού, αυτή τη φορά σε σουτ του Μάουντ μέσα από την περιοχή.

Η Τσέλσι όμως και πάλι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 89ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 με αυτογκόλ του Μόργκαν, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα μετά από «συμβουλή» του VAR, αφού ο συμμετέχων στην φάση Τσίλγουελ ήταν οφσάιντ, έστω και οριακά.

Τώρα, μετά τον τελικό οι δυο ομάδες στρέφουν τα βλέμματά τους στο πρωτάθλημα, με την Τσέλσι φυσικά να εποφθαλμία και το τρόπαιο του Champions League.

Από τον τελικό δεν έλειψαν και τα μηνύματα συμπαράστασης προς τη Λωρίδα της Γάζας και τον Παλαιστινιακό λαό!