Σάκκαρη: Τιτάνια προσπάθεια, αλλά αποκλεισμός για τη Μαρία

Πραγματικά συγκλονιστική. Η Μαρία Σάκκαρη τα έδωσε όλα σε έναν αγώνα που έφτασε τις 3 ώρες και 18 λεπτά σε διάρκεια, αλλά είδε τελικά την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα να κατακτά τη νίκη με 2-1 σετ (7-5, 4-6, 9-7) στον ημιτελικό του Roland Garros και να εξασφαλίζει την συμμετοχή της στον μεγάλο τελικό του γαλλικού Grand Slam.

Η Μαρία μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε εύκολα με 1-0 στα γκέιμ της Κρεϊτσίκοβα. Η Τσέχα αντέδρασε στο δεύτερο γκέιμ και ισοφάρισε, όμως η Ελληνίδα με τον δυναμισμό που την διακρίνει στο παιχνίδι της, κέρδισε τα επόμενα δυο γκέιμ και έκανε το 3-1. Η Κρεϊτσίκοβα ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε την Σάκκαρη και κατάφερε να φτάσει στο 3-3 και εν συνεχεία να περάσει και μπροστά με 4-3.

Και δεν σταμάτησε εκεί. Με την ανεβασμένη της ψυχολογία η Τσέχα πίεσε ακόμα περισσότερο την Μαρία, έβγαλε εξαιρετικές άμυνες και έφτασε στο 5-3.

Την ευκαιρία της όμως να πάρει το πρώτο σετ δεν την εκμεταλλεύτηκε, με την Σάκκαρη να κερδίζει χωρίς να χάσει πόντο το επόμενο γκέιμ και να μειώνει σε 5-4.

Ακολουθώντας την ίδια «συνταγή» και χωρίς να απωλέσει ξανά ούτε πόντο, κατέκτησε και το επόμενο γκέιμ ισοφαρίζοντας σε 5-5. Όμως, λίγο ένα λάθος της Μαρίας, λίγο ένα άσσος της Κρεϊτσίκοβα, βοήθησαν την Τσέχα να κατακτήσει το επόμενο γκέιμ (6-5), «προστατεύοντας» το σερβίς της, κάτι σπάνιο για το πρώτο σετ, όπου έγιναν αρκετά μπρέικ από αμφότερες τις δυο αθλήτριες.

Το επόμενο γκέιμ ήταν και το τελευταίο του πρώτου σετ με την Μαρία να κάνει δώρο τρεις πόντους στην Τσέχα (δυο με άστοχα χτυπήματα και έναν με διπλό λάθος στο σερβίς της), που έφτασε να προηγείται με 40-15, μέχρι η Ελληνίδα να προδοθεί σε χτύπημά της από το φιλέ και να δώσει το σετ στην Κρεϊτσίκοβα, που πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι με 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Μαρία ξεκίνησε με μπρέικ στο σερβίς της αντιπάλου της και προστατεύοντας το δικό της, έφτασε σ’ ένα γρήγορο 2-0. Στο τρίτο γκέιμ χρειάστηκε να επιστρέψει από το 30-0 για να επικρατήσει ξανά της Κρεϊτσίκοβα (3-0). Στο τέταρτο γκέιμ η Τσέχα προηγήθηκε δυο φορές, αλλά και πάλι η Μαρία έβγαλε «ψυχή» ισοφαρίζοντας ισάριθμες φορές και κάνοντας τελικά το 4-0.

Ωστόσο, η Κρεϊτσίκοβα κατάφερε με πολύ κόπο να κατακτήσει τα τρία επόμενα γκέιμ και να μειώσει σε 4-3, εκμεταλλευόμενη και τον εκνευρισμό της Μαρίας. Όμως, η Ελληνίδα τενίστρια με ένα love service game έκανε το σκορ 5-3, βάζοντας τέλος στο σερί της Τσέχας. Η Κρεϊτσίκοβα όμως, κατόρθωσε να μειώσει έτι περισσότερο (5-4) εκμεταλλευόμενη τα καλά σερβίς της με δυο κερδισμένους άσους.

Μετά από μία μεγάλη μάχη στο επόμενο γκέιμ, η Σάκκαρη πήρε αυτό που ήθελε, αλλά κι εκείνο που της ανήκε βάσει της απόδοσής της στο ξεκίνημα του σετ και ισοφάρισε στα σετ την Τσέχα (1-1).

Στο τρίτο σετ η Κρεϊτσίκοβα ξεκίνησε με love service game κι ένα εύκολο 1-0 με οδηγό το εξαιρετικό σερβίς της. Η Μαρία πήγε να απαντήσει με αντίστοιχο δικό της, όμως δυο δικά της αβίαστα λάθη της στέρησαν την ευκαιρία να το κάνει με love service game, κρατώντας όμως την ουσία και το 1-1. Μάλιστα, κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σετ με 2-1 επιστρέφοντας από το 30-0 στο τρίτο γκέιμ.

Η Μαρία έκανε και το 3-1 με δυσκολία, αλλά η Τσέχα μείωσε ξανά και βρέθηκε σε απόσταση…αναπνοής (3-2). Η Μαρία προστάτεψε και πάλι το σερβίς της κι έφτασε στο 4-2, ενώ το ίδιο έπραξε με πολύ κόπο και η Κρεϊτσίκοβα (4-3).

Με δυο εξαιρετικά χτυπήματα backhand πάνω στην πλάγια γραμμή να ξεχωρίζουν, η Μαρία κέρδισε και το 8ο γκέιμ κάνοντας το 5-3 και όντας ουσιαστικά ένα γκέιμ μακριά από την μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας της. Η Κρεϊτσίκοβα κατάφερε να της στερήσει την πρώτη ευκαιρία και να μειώσει σε 5-4.

Η Μαρία μπήκε στο δέκατο γκέιμ έχοντας το σερβίς και την τύχη της στα χέρια της. Όμως, η Κρεϊτσίκοβα έπαιξε εξαιρετικά και αρκετά έξυπνα ισοφαρίζοντας τελικά σε 5-5.

Στην συνέχεια η Τσέχα κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί το σερβίς της και με το πολύ μυαλωμένο παιχνίδι να περάσει μπροστά στα γκέιμ με 6-5. Η Μαρία διατήρησε το σερβίς της και έδειξε αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκριση κάνοντας το 6-6.

Στο κρίσιμο επόμενο γκέιμ η Κρεϊτσίκοβα με «όπλο» της τα καλά σερβίς και την ψυχραιμία έφτασε στο 7-6. Η Τσέχα έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει το ματς, αλλά η Σάκκαρη θα αρνηθεί τρία ματς πόιντ και θα ισοφαρίσει σε 7-7.

Η Τσέχα θα προηγηθεί ξανά με 8-7 βρίσκοντας εκπληκτικά χτυπήματα όντας και αρκετά τυχερή συνάμα. Δυστυχώς για την Μαρία η Κρεϊτσίκοβα είχε τις «απαντήσεις» σε ό,τι και να της αντέταξε η Ελληνίδα τενίστρια και πήρε το 16ο και τελευταίο γκέιμ (9-7) που της έδωσε τη μεγάλη νίκη-πρόκριση με 2-1 και μία θέση στον μεγάλο τελικό του Roland Garros.