ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 80-61: Άντεξε για ένα δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός έκανε ονειρικό ξεκίνημα στο πρώτο εξάλεπτο κόντρα στην ΤΣΣΚΑ προηγούμενος με 17-9, όμως μετά σαν να έσβησαν οι διακόπτες, σημείωσε 19 πόντους συνολικά σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο για την ήττα με 80-61.

Ο μόνος διασωθείς από το αποψινό «ναυάγιο» στη Μόσχα ήταν ο Σπανούλης με τους «ερυθρόλευκους» πλέον να είναι στο 5-5, ενώ σε κακή μέρα ήταν και ο κόουτς Μπαρτζώκας που αποβλήθηκε στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Εντυπωσιακό 6λεπτο

Σλούκας, Σπανούλης, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού σε ένα χορταστικό πρώτο 5λεπτο για την ομάδα του Μπαρτζώκα(9-11). Ο Χασάν Μάρτιν ήταν τρομερός σε άμυνα κι επίθεση, με τους «ερυθρόλευκους» να σουτάρουν με 4/5, ενώ οι Ρώσοι είχαν 4/11. Ο Ζαν Σαρλ με γκολ – φάουλ στο 6′ σημείωσε το 9-14, με τον Παπανικολάου να κάνει με τρίποντο το 9-17 και τον Ιτούδη να παίρνει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Σενγκέλια με δύο σερί τρίποντα μείωσε 15-17 με την ΤΣΣΚΑ να παίζει με ψηλό σχήμα πλέον και πολλά μις – ματς και το δεκάλεπτο να λήγει 20-19 με τρίποντο του Τζέιμς στο φινάλε και σερί 11-2 των Ρώσων.

Χωρίς δημιουργία και άμυνα

Με 2/3 βολές του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά αλλά στη συνέχεια οι διαιτητές είδαν αντιαθλητικό στον ΜακΚίσικ για το 22-21. Η ΤΣΚΚΑ πήγε στο +5 (26-21) στο 13′ με τους ερυθρόλευκους να υστερούν πλέον σε άμυνα και δημιουργία (4 πόντοι σε 8 λεπτά), χωρίς Σπανούλη και Σλούκα. Η συνέχεια δεν εξελίχτηκε καλά για την ελληνική ομάδα (28-21 με Τζέιμς) με τη διαφορά να πηγαίνει στους 9 (32-23) και το ημίχρονο να λήγει 39-29. Από το 10′ έως το 18′ ο Ολυμπιακός είχε βάλει μόλις 6 πόντους και μετρούσε έξι ασίστ και επτά λάθη με τον Ζαν Σαρλ να είναι πρώτος σκόρερ με 9 πόντους.

Πλήρης παράδοση

Άσχημο ξεκίνημα έκαναν και οι δυο ομάδες στο 3ο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 2-3 στο 23′. Όμως, η ΤΣΣΚΑ με δυο σερί τρίποντα από Χάκετ και Κουρμπάνοφ έκανε το 46-32 πηγαίνοντας για πρώτη φορά στο +14. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα (46-34 στο 27′) με τον Ολυμπιακό να μετράει 9 ασίστ και 11 λάθη, πάσχοντας πολύ σε δημιουργία χωρίς τον Σπανούλη.Ο Χάκετ πήγε τη διαφορά και στους 15 (49-34) με την ΤΣΣΚΑ να έχει βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση και το ματς να ξεφεύγει πια για τα καλά (55-38), ενώ μέσα σ’ όλα αποβλήθηκε και ο Μπαρτζώκας με δυο τεχνικές ποινές πριν το φινάλε του δεκαλέπτου το οποίο έληξε 56-38.

Στο ρελαντί η ΤΣΣΚΑ

Το οξύμωρο είναι ότι η ΤΣΣΚΑ σούταρε με άσχημα ποσοστά (45% στα δίποντα και 9/24 τρίποντα) αλλά η διαφορά πήγε και στους 22 (60-38) με δυο σερί alley oop του Μπολομπόι. Τα όσα ακολούθησαν ήταν διαδικαστικά με τους Ρώσους να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση (60-40 στο 33′). Τα άσχημα ποσοστά των γηπεδούχων σήμαινε πως ο Ολυμπιακός κατά διαστήματα έπαιζε καλή άμυνα όμως δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί με την ΤΣΣΚΑ να έχει 11 επιθετικά ριμπάουντ. Ο εντυπωσιακός Τζέιμς πήγαινε σε ρυθμούς triple double (16π. 7 ασίστ και ριμπ.) με τη διαφορά να είναι κολλημένη στους 20 (72-52 στο 37′) και να πηγαίνει στους 22 στο 39′ (80-58) και το ταμπλό στο τέλος να γράφει 80-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 8 (2/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Χομένκο, Τζέιμς 16 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/6 τρίποντα), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Φόγκτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοβ 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)