Αήττητο… τέλος στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”

Η Νάπολι δεν έπιασε τα συνηθισμένα… στάνταρ της και υπέστη την πρώτη εντός έδρας ήττα της στη Serie A, από την “ψυχωμένη” Λάτσιο (1:0). Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι εκμεταλλεύτηκε την κακή μέρα της πρωτοπόρου και πήρε σημαντική νίκη, η οποία την ανέβασε -έστω και προσωρινά- στη 2η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και στο 6ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σέντραρε στην περιοχή, με τον Βεσίνο να παίρνει την κεφαλιά και τον Μερέτ να διώχνει σε κόρνερ. Το παιχνίδι στη συνέχεια “έπεσε” σε ρυθμό και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν η μία να επιβληθεί της άλλης, με την τακτική και τη σκοπιμότητα να μη δημιουργούν… θέαμα. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε, με μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία αυτή του Βεσίνο στο 6ο λεπτό.

Το δεύτερο μέρος είχε παρόμοια εικόνα στο γήπεδο, με τη Νάπολι να απειλεί για πρώτη φορά στο 59ο λεπτό. Ο Ζιελίνσκι βρήκε τον Όσιμεν στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του Νιγηριανού επιθετικού πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Προβεντέλ. Στο 68′, ο Ματίας Βεσινό βρήκε λίγο χωρό έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Μερέτ, δίνοντας το προβάδισμα στη Λάτσιο. Στο 79ο λεπτό ο Ολιβέρα σέντραρε στην περιοχή, ο Όσιμεν πήρε την κεφαλιά, με τον Προβεντέλ να αποκρούει και τον Ντι Λορέντσο στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 90ο λεπτό ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι.//

ΓΚΟΛ: 67′ Βεσίνο
ΔΟΚΑΡΙ: 79′ Ντι Λορέντσο / 90′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64′ Όσιμεν, 90′ Ελμάς / 21′ Πάτρικ, 90+4′ Μάρουσιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κιμ, Ολιβέρα (90+4′ Ζεντάντκα), Ανγκισά (71′ Ελμάς), Λομπότκα (84′ Εντομπελέ), Ζιελίνσκι (84′ Σιμεόνε), Λοσάνο (71′ Πολιτάνο), Κβαρατσκέλια, Όσιμεν

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Πάτρικ, Ρομανιόλι, Χισάι, Βεσίνο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Αλμπέρτο (88′ Κατάλντι), Άντερσον (59′ Πέδρο), Ζακάνι (84′ Κανσελιέρι), Ιμόμπιλε