“Απόλυτη” Άστον Βίλα | Πρώτοι βαθμοί για Χιρόνα | Προελαύνει και στην Ευρώπη η Σπόρτινγκ

Άστον Βίλα-Μπολόνια 2-0

Η Μπολόνια δεν παρέδωσε με ευκολία τα όπλα στην έδρα όπου την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί η Μπάγερν Μονάχου, αλλά λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο. ΜακΓκιν (55΄) και Ντουράν (64΄) έκριναν το παιχνίδι σε διάστημα μικρότερο των δέκα λεπτών στην επανάληψη για την ομάδα του Ουνάι Έμερι, η οποία προχωρά στη League Phase με το τρομερό 3Χ3 στις αποσκευές της και μάλιστα χωρίς να έχει δεχθεί γκολ.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Μάατσεν, Κόνσα, Τόρες, Ντιέγκο Κάρλος, Ονάνα, Τίλεμανς, ΜακΓκιν, Μπέιλι, Ρότζερς, Ντουράν.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Λυκογιάννης, Πος, Λουκουμί, Μποϊκέμα, Ουρμπάνσκι, Φρόιλερ, Φαμπιάν, Εντόι, Ορσολίνι, Νταλινγκά.

Χιρόνα-Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-0

Η Χιρόνα είχε τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα, όπως είναι λογικό λόγω της μεγάλης ποιοτικής διαφοράς των δύο ομάδων. Ο Ντανζούμα ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, και αφού δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 31΄, δημιούργησε εντυπωσιακά το 1-0 για τον Γκουτιέρεζ στο 42΄, ενώ η Σλόβαν είχε απειλήσει λίγο νωρίτερα με τον Μπλάκμαν σο 39΄. Ο Ολλανδός εξτρέμ της Χιρόνα είχε κέφια και πλησίασε στο γκολ και στο 48΄. Τελικά, αυτός που “καθάρισε” το παιχνίδι ήταν ο κεντρικός αμυντικός, Χουάνπε, στο 73ο λεπτό, όταν και διαμόρφωσε το 2-0. Στο 88΄, ο ζωντανός “θρύλος” της ομάδας, Κρίστιαν Στουάνι, είχε την ευκαιρία να βάλει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, αλλά ο Τάκατς απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε.

Χιρόνα: Γκαζανίγκα, Φρανσές, Γκουτιέρεζ, Χουάνπε, Κρέιτσι, Μαρτίνεθ, Ερέρα, Μαρτίν, Φαν ντε Μπέεκ, Ντανζούμα, Στουάνι.

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Τάκατς, Βίμερ, Μπάιριτς, Κάσια, Ζουμπερού, Μπλάκμαν, Σαββίδης, Ιγκνατένκο, Τόλιτς, Μπαρσεγκιάν, Στρέλετς.

Στουρμ Γκρατς-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 0-2

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην Αυστρία η εκπληκτική ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ, η οποία εξασφάλισε με σχετική ευκολία τη νίκη. Ο Νούνο Σάντος στο 23΄ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 53΄ο Γκιοκέρες με φανταστική ατομική ενέργεια έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, στο 67΄κέρδισαν αρχικά πέναλτι το οποίο ανακλήθηκε ύστερα από εξέταση του VAR και τα “Λιοντάρια” της Λισαβόνας συνεχίζουν την εντυπωσιακή τους πορεία σε Πορτογαλία και Ευρώπη.

Στουρμ Γκρατς: Σέρπεν, Λαβαλί, Γκαζιμπέγκοβιτς, Γκεϊρχόφερ, Άιβου, Τσουκουάνι, Γιαλτσούγιε, Μπόβινγκ, Χόρβατ, Μπιέρεθ, Γιάτα.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας: Ισραέλ, Σάντος, Εσγκάιο, Ινάσιο, Ντεμπάστ, Αραούχο, Κατάμο, Χιούλμαντ, Μπργκάνσα, Γκιοκέρες, Τρινκάο.