Χορταστική ισοπαλία στα Σπάτα

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την “Ένωση”, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Πίρινεν προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά οι κόντρες ευνόησαν τους παίκτες της ΑΕΚ Β’, οι οποίοι έβγαλαν αντεπίθεση, με τον Κοντονίκο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά και με πλασέ από το ύψος της περιοχής να κάνει το 1-0. Πολύ γρήγορα οι “κιτρινόμαυροι” έφθασαν και σε δεύτερο γκολ. Ο Ρουκουνάκης από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, η μπάλα κατέληξε στον Σόσα, ο οποίος έκανε τις προσποιήσεις και με χαμηλό σουτ στην αριστερή γωνία νίκησε τον Κότσαρη, πετυχαίνοντας το 2-0 μόλις στο 6ο λεπτό.

Η Καλαμάτα ξεπέρασε το αρχικό “σοκ” από τα δύο γρήγορα γκολ της ΑΕΚ Β’ και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο “Σεραφείδειο”. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου μείωσαν σε 2-1 με τον Μπαράλες. Ο Μορέιρα έκανε την κούρσα από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Γρίβας δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Αργεντίνος επιθετικός με τακουνάκι από την μικρή περιοχή, νίκησε τον Θεοχάρη. Εννέα λεπτά μετά, η “Μαύρη Θύελλα” έφθασε στην ισοφάριση. Ο Παμλίδης με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Στο υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι με το 2-2 που διαμορφώθηκε στο 39′ να παραμένει μέχρι το τέλος. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα γκολ, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Η ΑΕΚ Β’ είχε πολύ μεγάλη στιγμή στο 72′ με τον Θεοδωρίδη, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Κότσαρη, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων. Ο ίδιος παίκτης στο 85′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στην προσπάθειά του να σταματήσει μία αντεπίθεση της Καλαμάτας. Η “Μαύρη Θύελλα” είχε σημαντική ευκαιρία με τον Μορέιρα στο 90’+3′. O εξτρέμ από τη Γουινέα εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετική θέση, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, πήρε ύψος και κατεύθυνση προς την εστία, με τον Θεοχάρη να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση.

ΑΕΚ Β’ (Κούστας): Θεοχάρης, Μανίσα, Κοσίδης, Παυλάκης, Κάτσικας (69′ Λεφράνκ (90+2′ Αντωνόπουλος), Ρουκουνάκης, Κολιμάτσης (79′ Μαυρουδής), Γκολφίνος, Σόσα (90+2′ Τζούντα Γκαρσία), Κοντονίκος (46′ Κανελλόπουλος), Θεοδωρίδης.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κότσαρης, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Ουές), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Πίρινεν, Μουστακόπουλος (90+5′ Κατάλντι), Μορέιρα, Ριένστρα (60′ Ξενιτίδης), Γρίβας, Παμλίδης (75′ Φρίμπονγκ), Μπαράλες.