Χορταστική ισοπαλία στο Ζάγκρεμπ

Φοβερό ματς στο Ζάγκρεμπ. Η Ντινάμο ξεπέρασε το σοκ από τα εννέα γκολ που δέχθηκε στην πρεμιέρα από την Μπάγερν Μονάχου και προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά σε βάρος της Μονακό, ωστόσο οι Μονεγάσκοι επέστρεψαν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, διατηρώντας το αήττητό τους στη διοργάνωση, αφού στην 1η αγωνιστική είχαν κερδίσει την Μπαρτσελόνα.

Μπορεί ο αγωνιστικός χώρος να ήταν επιβαρυμένος, λόγω της έντονης και συνεχόμενης βροχόπτωσης στο Ζάγκρεμπ, ωστόσο από νωρίς το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μόλις στο 5′, με την Ντινάμο να κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο. Ο Μπατούρινα ανέλαβε την εκτέλεση και ανάγκασε τον Κεχν να πραγματοποιήσει μία πολύ σημαντική επέμβαση, προκειμένου να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Η αναμέτρηση είχε καλό ρυθμό και στο 14′ ήταν η σειρά της Μονακό να απειλήσει, με τον Μιναμίνο. Ο Ιάπωνας επιθετικός της γαλλικής ομάδας βρέθηκε σε καλό σημείο για να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει το σουτ, όμως ο Νέβιστιτς έκανε μία σωτήρια επέμβαση. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα λήξει χωρίς σκορ, το παιχνίδι απέκτησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Η Μονακό πολιόρκησε την εστία της Ντινάμο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν. Από κόρνερ των φιλοξενούμενων, οι Κροάτες έβγαλαν αντεπίθεση. Ο Μπατούρινα έδωσε στον Σούσιτς, ο οποίος “άδειασε” έναν αμυντικό με προσποίηση και με φανταστικό τελείωμα έκανε το 1-0 στο 45’+3′, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους, λίγο πριν την ανάπαυλα.

(uefa.com)

Μετά το γκολ η Ντινάμο απέκτησε ψυχολογία και μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 53′. Ο Πέτκοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα που έγινε, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κεχν. Τελικά, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους στο 66′. Ο Μπατούρινα με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της Μονακό και πέτυχε το 2-0, με τους Κροάτες να παίρνουν μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαλισού ήταν στο κατάλληλο σημείο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας 2-1 για τους φιλοξενούμενους στο 74′. Η επιστροφή της Μονακό στο ματς ολοκληρώθηκε στο 90′. Ο Μπερναουέρ υπέπεσε σε παράβαση μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζακάρια, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΓΚΟΛ: 45’+3′ Σούσιτς, 66′ Μπατούρινα – 74′ Σαλισού, 90′ (πεν.) Ζακάρια
Κίτρινες: 26′ Πέτκοβιτς, 38′ Αντέμι, 42′ Μπατούρινα, 82′ Κατσαβέντα – 22′ Σαλισού, 28′ Εμπολό
Κόκκινη:
Δοκάρι:

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Νέναντ Μπιέλιτσα): Νέβιστιτς, Ριστόβσκι, Μπερνάουερ, Τεοφίλ-Κατερίν, Τορέντε, Πιερ-Γκαμπριέλ, Μίσιτς, Σούσιτς, Αντέμι (63′ Ρογκ), Πέτκοβιτς, Μπατούρινα (75′ Κατσαβέντα).

Μονακό (Άντι Χίτερ): Κεχν, Ενρίκε (80′ Ουαταρά), Σαλισού, Κέρερ, Βάντερσον (72′ Μπεν Σεγκίρ), Καμαρά (72′ Ντιατά), Ζακαρία, Γκολοβίν (46′ Μπαλογκάν), Μιναμίνο, Ακλιούς, Εμπολό (46′ Ιλενικενά).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League: