Δε σταματά την… αντεπίθεση η Μίλαν!

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δείχνει να αφήνει πίσω της την κακή περίοδο που διένυσε, καθώς επικράτησε με 2:0 της Αταλάντα, πήρε την τρίτη σερί νίκη κι ανέβηκε με ισοβαθμία στη δεύτερη θέση της Serie A.

Η Μίλαν βρίσκει ξανά τα πατήματά της και διατηρεί ένα σερί νικών τριών αγώνων στο πρωτάθλημα. Στην 24η αγωνιστική της Serie A, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας με 2:0 της Αταλάντα στο Σαν Σίρο κι έφτασε τους 47 βαθμούς, ούσα ισόβαθμη με την Ίντερ, η οποία γνώρισε την ήττα από την Μπολόνια (1:0).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “ροσονέρι” μπήκαν εξ αρχής καλύτερα στην αναμέτρηση, με στόχο να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό και να ελέγξουν το παιχνίδι. Οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν πραγματοποίησαν κάποια αξιοσημείωτη τελική στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η πρώτη καλή στιγμή μετουσιώθηκε και σε γκολ από την πλευρά των γηπεδούχων, στο 26ο λεπτό. Ο γκολκίπερ της Αταλάντα, Μούσο, προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα μετά από σέντρα των “ροσονέρι”, ωστόσο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του. Στο 33′, ο Λεάο έκανε μία καλή τελική για τους γηπεδούχους, αλλά το σουτ σταμάτησε στο δοκάρι του Μούσο. Εν συνεχεία, το 1:0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι “μπεργκαμάσκι” άλλαξαν τις ισορροπίες του παιχνιδιού, καθώς είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους, έτσι ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση. Παρά την κατοχή της, η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι αδυνατούσε να τη μετουσιώσει σε ευκαιρίες, βλέποντας τον χρόνο να κυλά εναντίον της, τη στιγμή που βρισκόταν πίσω στο σκορ. Η Μίλαν διατηρούσε το… ασθενές προβάδισμά της, δίχως να γίνει εκ νέου απειλητική έως το 70′ για να διευρύνει το σκορ. Στο 71ο λεπτό, οι “ροσονέρι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2:0, όταν ο Μεσίας έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και συγκεκριμένα στο 87′, ο Μεσίας κατάφερε να χριστεί σκόρερ μετά από ασίστ του Λεάο και έγραψε το τελικό 2:0 για τη Μίλαν.//

ΓΚΟΛ: 26′ Μούσο (αυτ.)
Δοκάρι: 33′ Λεάο
Κίτρινες: 28′ Λεάο, 65′ Τιό / 28′ Τολόι
Κόκκινη:-

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Τομόρι, Τιό, Καλούλου, Κρούνιτς, Τονάλι, Μεσίας, Ερναντές, Ντίας (74′ Ντε Κέτελαρ), Λεάο, Ζιρού (74′ Ιμπραΐμοβιτς)

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τζιμσιτί, Τολόι, Σκαλβίνι (84′ Παλομίνο), Ντε Ρουν, Κοπμέινερς (84′ Βορλίτσκι), Ζαπακόστα (84′ Ρουτζέρι), Μέλε, Έντερσον (63′ Μπογκά), Χέιλουντ, Λούκμαν (69′ Λούκμαν)