Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Άρης

Για τον Άρη το ματς εκκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς, καθώς ο Καστρίτης είδε μόλις στις δύο πρώτες φάσεις τον βασικό του ψηλό , τον Μπανκς, να χρεώνεται με δύο φάουλ και ένα τρίτο σε λίγο.

Αν σ΄αυτό προστεθεί και η αστοχία της ελληνικής ομάδας στο περιφερειακό σουτ, εξηγεί γιατί οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, καθώς εκτός των άλλων, κυριαρχούσαν και στα ριμπάουντ.

Γρήγορα η Τουρκ Τέλεκομ ένα νταμπλ σκορ, στο 6-12 κυριαρχόντας στον αγωνιστικό χώρο, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μην μπορεί να βρει ούτε ρυθμό, ούτε εύστοχα σουτ, ιδιαίτερα από την περιφέρεια.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-13.

Στα μισά του δεύτερου 10λέπτου η διαφορά για τους Τούρκους έφτασε και στο +17, 30-13 με τον Άρη να ψάχνετε στο παρκέ και με κακές αποστάσεις των παικτών να μην μπορεί να φανεί επικίνδυνος.

Αν και βελτίωσαν την αμυντική του εικόνα οι κιτρινόμαυροι, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια διψήφια διαφορά πόντων με μπροστάρη τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, για να “κλείσουν” το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-26.

Στην 3η περίοδο ο Άρης εμφανίστηκε στο γήπεδο ως Άρης. Με εμφανή την διάθεση για σκληρή άμυνα, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη άρχισαν να “ροκανίζουν” την σε βάρος τους διαφορά. Η άμυνα έδωσε και επιθετικό ρυθμό και το 36-26 μετατράπηκε σε 41-43, αλλά πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε επιστρέψει στην αναμέτρηση.

EUROKINISSI

Μάλιστα ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ 47-45 30” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, που το τέλος της βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 47-47.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος προσγειώθηκε άσχημα και τραυματίστηκε στο γόνατο, απόχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος και καταχειροκροτούμενος από τους φίλους του Άρη.

Στο τέταρτο 10λεπτο το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δίνουν προσπχή στην άμυνα και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ.

Για να προστατέψει το αμυντικό ριμπάουντ ο Καστρίτης επιστράτεψε άμυνα ζώνης και ο Άρης παρέμενε “ζωντανός” στο ματς, χάνοντας μάλιστα 2-3 ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα.

10” πριν το τέλος ο Χάνλαν με 2 εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα 68-63 στην τουρκική ομάδα, ο Μαντζούκας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και εκεί ουσιαστικά ολοκληρώθηκε το ματς, με το 68-63 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68.

ΑΡΗΣ (Κατρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 13(1), Τολιόπουλος 8(2), Ντε Τζούλιους 12(1), Χατζηδάκης, Γκουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Γούντμπερι 4, Ρόμπερτς 14, Μαντζούκας 5(1), Πουρλίδας.

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜΣ (Τσαν): Χάιντεγκερ 3(1), Ντουρμάζ 2, Άκπιναρ 13(3), Αλεξάντερ 12, Μπράουν 17(1), Τούντσα, Άγκβα, Μπες, Χάνλαν 6(2), Χαραλαμπόπουλος 15(2), Μακουντού.