Δεν τα κατάφερε στην Τουρκία το Περιστέρι

To Περιστέρι ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά το παιχνίδι και θέλει να αιφνιδιάσει την Μανίσα. Με τον Στέλιο Πουλιανίτη να σημειώνει 6 πόντους και τους Κάρμπερι και Έντι να ακολουθούν με 4 και 3 αντίστοιχα, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” έκαναν το 16-9 στο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι όμως, αντέδρασαν αρκετά γρήγορα και με ένα επιμέρους 12-0 έκαναν το 21-16 στο 8′ παίρνοντας 7 πόντους από τον Μπράουν. Με Πάπας, Κόφι και Ζούγρη το Περιστέρι απάντησε με ένα δικό του 7-0, κλείνοντας την περίοδο στο συν 2, 23-21.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με ένα επιμέρους 9-3 σερί προηγήθηκαν με 30-26 στο 12′. Το Περιστέρι έμενε κοντά στο σκορ, χάρη στον Στέλιο Πουλιανίτη που ήταν αξιόπιστος από τα 6,75 για το 32-30. Η Μανίσα έβρισκε λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι για το 39-34. Πάτον, Έντι και Κάρμπερι σκόραραν για τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης”, οι οποίοι μείωσαν ακόμα περισσότερο, 42-40 στο 18′. To ημίχρονο έκλεισε με τους Τούρκους να είναι μπροστά στο σκορ με 4 πόντους, 44-40.

Οι Τούρκοι με ένα επιμέρους 11-5 και εκτόξευσαν την διαφορά τους σε διψήφια τιμή, 55-45 στο 25′. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη, ήταν αποφασισμένη να μην τα παρατήσει. Με τους Χάρις και Έντι να σκοράρουν 5 πόντους, μείωσε στους 5, 57-52 στο 27′. Με τον Κόφι να καρφώνει την μία μπάλα μετά την άλλη, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν μέχρι και στους δύο πόντους, 59- 57. Η Μανίσα στο φινάλε της περιόδου ήταν αρκετά ψύχραιμη και με ένα μικρό 3-0 σερί έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 5, 62-57.

Πάπας, Χάρις και Κάρμπερι σκόραραν με συνέπεια για την ελληνική ομάδα, η οποία μείωσε στους 3 πόντους, 67-64 στο 34′. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με την Μανίσα να έχει το προβάδισμα, με το Περιστέρι να την πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής. Παρά τους πόντους του Κάρμπερι και του Ζούγρη, οι γηπεδούχοι έβρισκαν πόντους με τον Εκόντας για το 76-75. Με τον Κόφι να σκοράρει 38” για το τέλος οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία, αλλά η Μανίσα απάντησε με τον Μπέσον για το 78-77, 31,1” πριν τη λήξη. H ομάδα του Λιμνιάτη είχε την τελευταία επίθεση, με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν με τον Πάπας να μην μπορεί να σκοράρει και να διαμαρτύρεται έντονα στους διαιτητές, οι οποίοι τον απέβαλαν. Με την βολή της τεχνικής ποινής, ο Σονσίρμα έγραψε το τελικό 79-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 44-40, 62-57, 79-77