Διαμαρτυρία Ολυμπιακού για τη διαιτησία Παϊρέτο

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι στον Άρη με2-1 στην Θεσσαλονίκη για την 5η αγωνιστική της Super League.

Μετά το τέλος του αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο εκπρόσωπος του Ολυμπιακού, Κωστας Καραπαπάς, βρέθηκε μαζί με εκπρόσωπο του Άρη στους διαιτητές, για τις φάσεις που απασχόλησαν τον αγώνα. Κυρίως στάθηκε στο φάουλ του Ντόη από όπου προήλθε το δεύτερο γκολ του Άρη. Φάση η οποία ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από την πλευρά των Πειραιωτών.

Στον Ολυμπιακό υποστηρίζουν ότι στο γκολ (2-0) του Άρη ο Μορόν φαίνεται να είναι σε οριακή θέση οφσάιντ, όμως ο AVAR Ζαμπαλάς φαίνεται να τοποθέτησε τις τρισδιάστατες γραμμές όταν η μπάλα δεν είναι στο σωστό σημείο. Το πόδι του παίκτη του Άρη που κάνει την σέντρα, είναι σε κάθετη θέση, ενώ θα έπρεπε το πόδι του (να είναι σε γωνία), δηλαδή την στιγμή που σουτάρει να είναι τεντωμένο μπροστά, γιατί τότε η μπάλα ουσιαστικά φεύγει από το πόδι του. Με ένα κλικ ποιο μετά ο Μορόν είναι σε αντικανονική θέση οφσάιντ και το γκολ θα έπρεπε να ακυρωθεί.

Ο Παϊρέτο είπε πως θα ξαναδεί τις φάσεις. Επίσης σύμφωνα με τους Πειραιώτες ο Ιταλός έπρεπε στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο να κρατήσει περισσότερα λεπτά καθυστερήσεων.