Διπλό κορυφής με επιθετικό πλουραλισμό για τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ξεκινήσει ιδανικά το παιχνίδι, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Βόλος κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Μαντί Καμαρά με τον Όμρι Άλτμαν να εκτελεί από την άσπρη βούλα και τον Κοτάρσκι να αποκρούει εντυπωσιακά τη μπάλα, κρατώντας το μηδέν για τους Θεσσαλονικείς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο και “σπατάλησε” δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο 8ο και στο 10ο λεπτό του αγώνα με τους Μουργκ και Τισουντάλι να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 24΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ, μετά από μαρκάρισμα του Φεράρι στον Ντεσπόντοφ μέσα στην περιοχή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ασεχνούν αστόχησε από πλεονεκτική θέση σε μία προσπάθεια του Βόλου να αντιδράσει. Τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα για τους Βολιώτες, καθώς στο 35ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Φεράρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Τισουντάλι που έφευγε στην αντεπίθεση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τισουντάλι έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντινή απόσταση να σκοράρει, αλλά ο Κόβατς μπλόκαρε σταθερά.

(EUROKINISSI)

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τόμας Μουργκ στο 49΄ να φτάνει μία “ανάσα” από το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων, καθώς με έξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον Κόβατς σε μία “σωτήρια” επέμβαση με τη μπάλα να χτυπά και στο οριζόντιο δοκάρι του Βόλου. Πέντε λεπτά αργότερα όμως η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε το 0-2 στο παιχνίδι μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ και σουτ του Καμαρά που κόντραρε στον Μουργκ και άλλαξε πορεία, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κόβατς. Ο Βόλος αντέδρασε όμως άμεσα και μείωσε με εξαιρετική καρφωτή κεφαλιά του Μεντιέτα μετά από εκτέλεση κόρνερ, νικώντας τους πάντες στον αέρα. Το παιχνίδι είχε πάρει “φωτιά” και ο ΠΑΟΚ σημείωσε ακόμη ένα γκολ, μετά από λάθος στην άμυνα του Βόλου, με τον Τάισον να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τισουντάλι για να γράψει το 1-3 με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο γκολ με τον Ντεσπόντοφ στο 69΄, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για τράβηγμα του Βούλγαρου πάνω στον Μίλετιτς. Οι “ασπρόμαυροι” ήλεγχαν τη ροή και το ρυθμό του αγώνα, χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά από τους Θεσσαλούς και στο 85΄ ο Καμαρά με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Ο Τσάλοφ μετά από λάθος του Κόβατς στο 89΄ διαμόρφωσε με προβολή το τελικό 1-4.

ΓΚΟΛ: 57΄ Μεντιέτα / 24΄ Σβαμπ, 54΄ Μουργκ, 60΄ Τάισον, 89΄ Τσάλοφ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57΄ Μεντιέτα, 89΄ Κόβατς / 20΄ Μπάμπα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 35΄ Φεράρι / –
ΔΟΚΑΡΙ: – /49΄ Μουργκ, 85΄ Καμαρά

ΒΟΛΟΣ (Χοακίν Γκόμεθ): Κόβατς, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Μπερνάντου, Μύγας, Γκλάβτσιτς (72΄ Κόμπα), Κόντε (61΄ Κόζτα), Ασεχνούν (40΄ Σμέουλερς), Φεράρι, Άλτμαν, Μεντιέτα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κόλι, Μπάμπα (67΄ Ότο), Καμαρά, Σβαμπ (67΄ Μπακαγιόκο), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (67΄ Κωνσταντέλιας), Τάισον (79΄ Σορετίρε), Τισουντάλι (67΄ Τσάλοφ).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Super League: