Είχε όρεξη… αλλά όχι αποτέλεσμα!

Στο φιλικό που διεξήχθη στη μνήμη του Τόσκο Μποζαντζίσκι που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη, ο Άρης παρουσίασε θετικό πρόσωπο, είχε τις ευκαιρίες, όμως ηττήθηκε με 1:0 από την βουλγάρικη Μπότεφ Πλόβντιβ χάρη στο γκολ του Σέκουλιτς στο 17ο λεπτό.

Ο Άρης, μετά από τα δύο προπονητικού χαρακτήρα φιλικά κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα στο Ισραήλ, όπου μέτρησε μία νίκη με 1:0 και μία βαριά ήττα με 4:1, οι “κίτρινοι” αν και είχαν την υπεροχή, γνώρισαν την ήττα με 1:0 από την Μπότεφ Πλόβντιβ στη Βουλγαρία.

Το παιχνίδι αυτό διεξήχθη στη μνήμη του Τόσκο Μποζαντζίσκι που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη και μετά την είσοδό τους, οι δυο ομάδες φόρεσαν μπλουζάκια με τον Τόσκο και τον Άλκη Καμπανό, που έχασε τη ζωή του από οπαδικό επεισόδιο επίσης.

EUROKINISSI

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές με τον Άρη να κάνει… αισθητή την παρουσία του στο 9′, όμως το σουτ του Πάλμα πέρασε σε κόρνερ μετά την καλή αντίδραση του Χάνκιτς. Στο 17ο λεπτό όμως η Μπότεφ κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης με τον Καραμπέλιοφ να βρίσκει τον Σέκουλιτς, ο οποίος με όμορφη ενέργεια έκανε το 1:0, νικώντας τον Κουέστα. Παρά την επιμονή των “κίτρινων”, οι Βούλγαροι στο 26ο λεπτό, μετά από ωραία αντεπίθεση, έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς το σουτ του Κόλεφ ήταν επικίνδυνο, όμως ο Κουέστα ήταν σε… ετοιμότητα. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, στο 43′, η ομάδα του Απόστολου Τερζή έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον Πάλμα να εκτελεί το κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Χάνκιτς και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 1:0 υπέρ της Μπότεφ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 47′ σπατάλησαν διπλή μεγάλη ευκαιρία. Ο Οντουμπάτζο έκανε το σουτ, ο Χάνκιτς έδιωξε και στη συνέχεια ο Πάλμα με νέο σουτ είδε την μπάλα μετά από κόντρα να καταλήγει σε κόρνερ. Ο Άρης είχε το “πάνω χέρι” στην κυκλοφορία της μπάλας και στο 57′ δημιούργησε νέα τελική ευκαιρία με την προσπάθεια του Πάλμα να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους και στο 68′ έχασαν ευκαιρία με το σουτ του Χριστοδουλόπουλου να μην… ανησυχεί ιδιαίτερα τον Χάνκιτς. Oι δυο ομάδες άνοιξαν το… ροτέισιόν τους και έτσι ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εκατέρωθεν. Στο 82ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Στεπαναβίτσιους να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη και εν συνεχεία άουτ. Οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια μεγάλη φάση στη συνέχεια και έτσι οι Βούλγαροι πήραν τη νίκη με το ισχνό 1:0 στο φιλικό προπονητικού χαρακτήρα.

ΓΚΟΛ: 17′ Σέκουλιτς
ΔΟΚΑΡΙ: 82′ Στεπαναβίτσιους /43′ Πάλμα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50′ Κόλεφ, 83′ Παπάζοβ / 70′ Εμπακατά, 90’+1′ Αηδόνης
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Μπότεφ Πλόβντιβ (Αζρούντιν Βάλεντιτς): Χάνκιτς, Μίνκοβ, Ραμπότοβ, Πάντσετς, Ακέρε (68′ Τόνεβ), Καραμπέλιον (59′ Περέρα), Ετό, Ντούμουα (69′ Στεποναβίτσιους), Ραμπέι, Κόλεβ (59′ Παπάζοβ), Σέκουλιτς.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα (45′ Χουτεσιώτης), Εμπακατά (81′ Φατόρε), Φαμπιάνο (71′ Σαβέριο), Μπράμπετς, Ματαρίτα (59′ Φεράρι), Νταρίντα, Ρουπ (63′ Τσέρα), Πάβιτσιτς (45′ Οντουμπάντζο), Παναγίδη, Γκρέι (63′ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (71′ Αηδόνης).//Γ.