Έκανε “σεφτέ” ο Ηρακλής | Σπουδαίες νίκες για Μακεδονικό, Παναργειακό και Αιγάλεω

Μακεδονικός – Καβάλα 4-2

Ο Μακεδονικός πανηγύρισε ακόμη μία μεγάλη εντός έδρας νίκη μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στους “Αργοναύτες” αθυτή τη φορά. Οι “πράσινοι” στο 12ο λεπτό άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταβάρες, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Γιακουμάκης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 49΄ η Καβάλα κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Παπαδόπουλο, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιακουμάκης σημείωσε ακόμη ένα γκολ για τους Θεσσαλονικείς. Στο 70΄ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και τα κατάφεραν μειώνοντας σε 3-2 με τον Μάντιτς. Δύο λεπτά μετά ο Ίτσιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Καβάλα με δέκα παίκτες. Το κερασάλκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους έβαλε στις καθυστερήσεις ο Τοπαλίδης για το τελικό 4-2.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Παντεκίδης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης, Τοπαλίδης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (89′ Χασάνογλου), Ραμίρεζ (89′ Αλμυράς), Γιακουμάκης (64′ Χάσεκ), Ζαφειράκης (64′ Κουϊρουκίδης), Ταβάρες (75′ Καρτάλης).

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Κατσούρρι (79′ Δερμιτζάκης), Ίτσιος, Σμίλτος (46′ Λέλεκας), Πάσαγκιτς, Δημητριάδης, Μέτσε (60′ Σπανουδάκης), Γαβριηλίδης, Κασέμι (46′ Μάντιτς), Παπαδόπουλος, Γκέκας (60′ Εμπούκα).

(EUROKINISSI)

ΠΟΤ Ηρακλής – Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 1-0

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2 και να ξεφεύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το “χρυσό” γκολ του “Γηραιού” σημείωσε στο 73΄ ο Διαμαντής, δίνοντας τη πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του.

Ηρακλής (Στάικος): Στουρνάρας, Σιδεράς (17′ λ.τ Παπασάββας), Διαμαντής, Χάμοντ, Μπελμόντ, Καλουτσικίδης, Τσιντώνης (66′ Μιράντα), Αναστασίου, Κυνηγόπουλος, Κούστα, Τσιριγώτης.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης, Νότας (68′ Κόκκορης), Κρυεμάδι, Γιαμαλίδης, Κριμιτζάς (77′ Γ. Τουλίκας), Μπούζας, Πανίδης, Φωκαΐδης (68′ Μιγένγκα), Κλιγγόπουλος (81′ Β. Τουλίκας).

Αστέρας Τρίπολης Β’ – Παναργειακός 1-3

Οι Αργίτες “χτύπησαν” δύο φορές λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Ντιαλό στο 42΄ και τον Καμπράν στο 45΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι Αρκάδες κατάφεραν με την επανέναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να μειώσουν το σκορ με τον Κωστέα στο 51΄ να βάζει ξανά στο παιχνίδι τον Αστέρα. Ο Τσιράκης στο 81΄ έδωσε τη “χαριστική βολή’ στους γηπεδούχους και το σπουδαίο τρίποντο στον Παναργειακό.

Αστέρας Τρίπολης Β (Βεργέτης): Γραμματικάκης, Ελκασάμπ (77′ Καλά), Μπουσάι, Τουρκοχωρίτης, Λάσκαρης, Γκρόζντανιτς, Ντέτλερ (46′ Αντεσίνα), Προύντζος (65′ Παπαδημητρίου), Κετού, Κωστέας, Οκό (57′ Μπατζώνης).

Παναργειακός (Βαζάκας): Καραργύρης, Καρέλης, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι, Καρυπίδης (83′ Παναγιώτου), Κωστίκα (62′ Χατζηδημητρίου), Ντιαλό (72′ Τσιράκης), Λύγκας (72′ Καμγκά), Καμπράν (83′ Λαουκζέμις).

Αιγάλεω – Χανιά 1-0

Το “Σίτι” κατάφερε να πανηγυρίσει σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στους Κρητικούς με 1-0, χάρις σε τέρμα που σημείωσες στο 75΄ ο Μπάμπης μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Για ακόμη μία αγωνιστική δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη τα Χανιά στο ντεμπούτο του Σωκράτη Οφρυδόπουλο στο πάγκο της ομάδας των Κρητικών.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Κωστόπουλος, Ευαγγέλου, Ζιούλης, Ουνγιαλίδης (74′ Τάτσης), Καρρίκι, Καρβούνης (84′ Μπάρδας), Τάμπας, Μπάμπης, Βάρκας, Τσούκαλος (70′ Νίκολλι).

Χανιά (Οφρυδόπουλος): Καλογεράκης, Γκμπενιόν, Κυριακίδης (67′ Μουνάφο), Τσέλιος (80′ Λιάτσος), Μπάτζιος, Προβυδάκης, Αρτουντουάγκα, Μανουσάκης, Μάλτσι (67′ Κωστανάσιος), Λεμονής (80′ Πινακάς), Κυριακίδης.