Έμεινε ζωντανή η Άλκμααρ με γκολ του Χατζηδιάκου | Εκτός έδρας νίκες για Μπριζ και Μπεσίκτας

Με γκολ, θέαμα και αμείωτο ενδιαφέρον ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ του Europa Conference League.

Με το προβάδισμα επιστρέφει ο ΠΑΟΚ στην Ελλάδα, έχοντας κάνει το πρώτο βήμα επί της Χαρτς στο “Τάινκαστλ Παρκ”, με το τελικό 2:1. Πλέον, ο “Δικέφαλος του βορρά” έχει να διαχειριστεί ένα πολύ ευνοϊκό σκορ στην Τούμπα, πριν “σφραγίσει” την πρόκρισή του στους ομίλους του Conference League.

H Άλκμααρ κατάφερε να διατηρήσει τις ελπίδες της για πρόκριση, καθώς ήρθε ισόπαλη 1:1 κόντρα στην Μπραν, χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 71ο λεπτό ο Παντελής Χατζηδιάκος και πλέον η πρόκριση στους ομίλους του Conference θα κριθεί στη Νορβηγία. Βασικός ήταν και ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε κόντρα στην Γάνδη στην “Γκελάμκο Αρένα”, όμως μετά από το 77ο λεπτό… λύγισε. Οι Βέλγοι βρήκαν γκολ με τους Φοφανά και Χονγκ Χιουν-Σέοκ και επικράτησαν με 2:0, έχοντας πλέον τον “πρώτο λόγο” για την πρόκριση.

Εύκολη ήταν η επικράτηση της Φερεντσβάρος στην έδρα της Ζαλγκίρις (4:0), όπως και αυτή της Νόρτζελαντ, η οποία επιβλήθηκε με 5:0 της Παρτιζάνι. Η Φενέρμπαχτσε “διέλυσε” με 5:1 την Τβέντε, ενώ η Μακάμπι είχε εύκολο έργο επικρατώντας με 4:1 ης Τσέλιε. Δύσκολες νίκες και προβάδισμα πρόκρισης πήραν η Βικτόρια Πλζεν, η Μπεσίκτας, η Μπριζ, αλλά και η Γκενκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνω στα πλέι οφ του Europa Conference League: