Εμφατικά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Λίβερπουλ

Οι “reds” πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Γουέστ Χαμ επικρατώντας κόντρα στα “σφυριά” με 5-1 εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Η Γουέστ Χαμ πήρε προβάδισμα νωρίς στο ματς χάρις σε αυτογκόλ του Κουάνσα στο 21ο λεπτό, ωστόσο η συνέχεια ήταν μόνο Λίβερπουλ. Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι με τον Ζότα έφεραν το ματς σε ισορροπία, στο 49ο λεπτό ο Πορτογάλος με δεύτερο τέρμα του έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 2-1. Ο Σαλάχ πήρε την σκυτάλη από τον άλλοτε παίκτη της Γουλβς στο σκοράρισμα γράφοντας το 3-1, ενώ ο Χάκπο με δύο τέρματα στο 90 και στο 90+3′ υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του Άρνε Σλοτ με 5-1 κόντρα στην Γουέστ Χαμ. Στο αρχικό σχήμα για τους “reds” ήταν και ο Κώστας Τσιμίκας, ενώ ο Μαυροπάνος έμεινε στον πάγκο.//ΝΚ