Επαγγελματική νίκη για την Άρσεναλ

Αρκετά δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η Άρσεναλ, η οποία μόλις στο έκτο λεπτό είχε καλή στιγμή με τον Καλαφιόρι, με τον Ιταλό αμυντικό όμως να μην σημαδεύει σωστά και να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Ριζνίκ. Μέσα σε τέσσερα λεπτά, από το 20′ έως το 24′ οι “κανονιέρηδες” άγγιξαν το γκολ με Τροσάρ, Ράις και Καλαφιόρι, με τον έμπειρο κίπερ της Σαχτάρ να μην νικιέται σε καμία των περιπτώσεων. Στο 29′ η ομάδα του Αρτέτα έκανε το 1-0. Ο Μαρτινέλι σούταρε μέσα από την περιοχή των Ουκρανών, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, αυτή στην επαναφορά της βρήκε πάνω στον Ρίζνικ, ο οποίος άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την Άρσεναλ να είναι κυρίαρχη, χωρίς όμως να μπορεί να καθαρίσει το ματς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους “κανονιέρηδες” να κλειδώσουν το ματς ήταν στο 80′ όταν κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τροσάρ, με τον Ριζνίκ να αποκρούει με τα πόδια. Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, οι Ουκρανοί πήραν μέτρα και στο 94′ άγγιξαν την ισοφάριση με τον Κλαουντίνιο, αλλά ο Ραγιά με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Aναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της League Phase: