Επίδειξη δύναμης από τον ΠΑΟΚ

Μετά την ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο “Δικέφαλος του Βορρά” επέστρεψε στις νίκες και τις εξαιρετικές εμφανίσεις, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν αποδείχθηκε ικανό εμπόδιο για να σταματήσει την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, η οποία επικράτησε με 4-0 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ, καθώς απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά δεν χρειάστηκε να ανησυχήσει ο Κοτάρκσι, στο γύρισμα του Λεό, ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό σπριντ και πρόλαβε την άμυνα. Σταδιακά οι Θεσσαλονικείς πήραν την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 20′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Οζντόεφ πήρε την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στο δεύτερο ο Τζίμας πλάσαρε, με τον Κλέιμαν να αποκρούει. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” άνοιξε το σκορ. Ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ γεμίζοντας στην περιοχή, η άμυνα του ΠΑΣ δεν έδιωξε μακριά, με τον Ντεσπόντοφ να σουτάρει με τη μία μέσα. Ο Κλέιμαν απέκρουσε, αλλά από τα αριστερά ακολουθούσε ο Μπάμπα, ο οποίος έκανε το 1-0. “Φτωχό” σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο του ματς, όμως λίγο έλειψε να αλλάξουν τα δεδομένα στις καθυστερήσεις. Ο ΠΑΣ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Λεό πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΓΚΟΛ: 29′ Μπάμπα, 49′ Μεϊτέ, 53′ Τζίμας, 66′ Ριένστρα (αυτ.)