Επιβλητικά “λιοντάρια” | Γκέλα για την Ελβετία, έκανε το χρέος της η Ιρλανδία

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθεγκειτ σκόρπισε την Βόρεια Μακεδονία με 7:0 πανηγυρίζοντας μία άνετη νίκη. Απώλεια βαθμών για τους Ελβετούς, οι οποίοι δέχθηκαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις, μένοντας ισόπαλοι 2:2 με την Ρουμανία. Για τον όμιλο της Εθνικής, η Ιρλανδία κέρδισε 3:0 το αδύναμο Γιβραλτάρ.

Αγγλία – Βόρεια Μακεδονία 7:0

Συνεχίζουν με το απόλυτο των νικών στον τρίτο όμιλο τα “τρία λιοντάρια” και ένα ξέσπασμα που είχαν στο φινάλε του πρώτου ημίχρονου, ήταν αρκετό για να τους δώσει μία άνετη νίκη. Ο Κέιν άνοιξε το σκορ, γράφοντας με σουτ το 1:0 στο 29’. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σάκα διπλασίασε τα τέρματα των Άγγλων, για το 2:0 στο 39’, ενώ στο 45’ ο Ράσφορντ έκανε το 3:0 για το σύνολο του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ. Το δεύτερο μέρος μετατράπηκε σε θρίαμβο, με πρωταγωνιστή τον Σάκα. Ο επιθετικός της Άρσεναλ έφθασε σε χατ-τρικ με γκολ στο 47’ και στο 51’ για το 5:0. Ο Φίλιπς στο 64’ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ για το 6:0, ενώ στο 77’ ο Κέιν βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα, πετυχαίνοντας με πέναλτι το 7:0.

Βόρεια Ιρλανδία – Καζακστάν 0:1

Τεράστια νίκη, που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης για τα τελικά του Euro, πήρε το Καζακστάν, το οποίο με τέρμα του Αιμπετόν στο 88′ επικράτησε με 1:0. Με αυτή τη νίκη οι Καζάκοι έφτασαν τους 9 βαθμούς φτάνοντας την Φινλανδία.

Ελβετία – Ρουμανία 2:2

Ισχυρό σοκ για την Ελβετία κόντρα στην Ρουμανία, με τους γηπεδούχους να στραβοπατούν δεχόμενοι 2 γκολ σε 2 λεπτά. Η Ελβετία προηγήθηκε με τον Αμντούνι στο 28’, ενώ ο ίδιος έκανε και το 2:0 στο 41ο λεπτό. Οι Ρουμάνοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο 92΄ με τον Μιχαίλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε το 2:2.

Ιρλανδία – Γιβραλτάρ 3:0

Μετά την ήττα στην Ελλάδα, οι Ιρλανδοί θέλησαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα και είχαν εύκολο έργο απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ. Παρ’ όλα αυτά το πρώτο μέρος δεν κύλησε όπως θα ήθελαν, καθώς δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Το κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο και σε μικρό χρονικό διάστημα “καθάρισαν” το ματς. Ο Τζόνστον στο 53’ πέτυχε το 1:0 και στο 59’ ο Φέργκιουσον έκανε το 2:0 για το σύνολο του Στέφεν Κένι. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ίντα έκανε το 3:0.

Ισραήλ – Ανδρόρα 2:1

Από την αρχή του αγώνα στην Ιερουσαλήμ, οι Ισραηλινοί είχαν τον έλεγχο, με σκοπό να κάνουν το 2/2 σ’ αυτό το “παράθυρο” των προκριματικών. Το σύνολο του Αλόν Χαζάν άργησε, άλλα έλυσε τον… γόρδιο δεσμό της άμυνας της Ανδόρας, λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Ο Σλόμο ήταν αυτός που έκανε το 1:0 στο 41ο λεπτό. Όμως, οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” τους Ισραηλινούς, κάνοντας το 1:1 με τον Ρόσας στο 52’, ωστόσο η λύση ήρθε από τον Σόλομον. Ο επιθετικός της Φούλαμ έκανε το 2:1 στο 61’, που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Λευκορωσία – Κόσοβο 2:1

Στη Βουδαπέστη το παιχνίδι έμοιαζε αδιάφορο, τόσο λόγω της βαθμολογίας, όσο και της εικόνας των δύο ομάδων, που έμοιαζαν να μην έχουν τίποτα να προσφέρουν, με τις ελπίδες τους για παρουσία στο Euro να είναι μόνο μαθηματικές. Όλα άλλαξαν μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος. Ο Μορόζοφ στο 73’ και ο Εμπόνγκ στο 75’ διαμόρφωσαν πολύ γρήγορα το 2:0 των Λευκορώσων, που πήραν τους πρώτους τους βαθμούς. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2:1 με πέναλτι του Μουρίκι.

Σλοβενία – Δανία 1:1

Στη Λιουμπλιάνα, δύο παίκτες του Παναθηναϊκού έβαλαν “φωτιά” στις κερκίδες για το 1:0 των Σλοβένων στο 25ο λεπτό. Ο Τσέριν μοίρασε στον Σπόραρ, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, οι Δανοί έφθασαν στην ισοφάριση, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Χόιλουντ να κάνει το 1:1 στο 42’.

Τουρκία – Ουαλία 2:0

Επιτακτική ανάγκη ήταν η νίκη για τους Τούρκους, όχι μόνο για να περάσουν στη κορυφή του ομίλου, αλλά και για να κάνουν ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση. Το έργο τους έμοιαζε να γίνεται πιο εύκολο, όταν αποβλήθηκε ο Μόρελ στο 41’ και οι Ουαλοί έμειναν με δέκα παίκτες. Ωστόσο, οι τρεις βαθμοί ήρθαν με άγχος. Ο Τσαλχάνογλου στο 64’ αστόχησε σε πέναλτι, ενώ στο 69’ ακυρώθηκε γκολ για χέρι του Ναγίρ. Τελικά, ο ίδιος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1:0 στο 72’. Η Τουρκία πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Γκιουλέρ στο 80′.