Φινάλε με νίκη και 7η θέση!

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ εφήβων επικράτησε της Σλοβενίας με 66-62 και κατέκτησε την 7η θέση, στο τελευταίο της παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Νις της Σερβίας.

Παρά την ταλαιπωρία, τους τραυματισμούς, τις ιώσεις και όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που προέκυψαν, η Ελλάδα έκλεισε με θετικό τρόπο την παρουσία της στο τουρνουά. Μετά από ένα ματς που έγινε… ντέρμπι στο φινάλε, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου τα έδωσαν όλα και πήραν τη νίκη. Κάπως έτσι η χώρα μας βελτίωσε κατά πέντε θέσεις την περσινή της κατάταξη στην ίδια διοργάνωση.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 τάπες σε κάτα παραπάνω από 32 λεπτά.

Ο αγώνας

Η Εθνική είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αμπόσι και Μαραγκουδάκης οδήγησαν την ομάδα στο 14-10 μετά από 6′ στο παρκέ. Σε εκείνο το σημείο οι Σλοβένοι έκαναν ένα σερί 10-3 με επτά προσωπικούς πόντους του Μπαντέλι και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι (20-19). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λιοτόπουλος, ο οποίος με 11 προσωπικούς πόντους οδήγησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε ένα επί μέρους 21-12 στη δεύτερη περίοδο. Με τον Σαμοντούροφ να είναι άξιος συμπαραστάτης σε άμυνα, δημιουργία και ριμπάουντ, η “γαλανόλευκη” έκλεισε το ημίχρονο στο +8, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-32.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν σε κανένα του σημείο εξαιρετικός, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Τα περισσότερα τα έκανε η Ελλάδα, η οποία έπαθε… μπλακ άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, μιας και δέχθηκε ένα σερί 13-4, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ (45-44, 29′) για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα. Ο Κρόφλιτς ηγήθηκε των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι επέστρεψαν δυναμικά στη διεκδίκηση του ματς.

Στην τελευταία περιόδο η αναμέτρηση πήρε τον χαρακτήρα ενός… ντέρμπι. Αμφότερες οι ομάδες, όντας καταβεβλημένες από την υπερπροσπάθεια στη διοργάνωση έμοιαζαν να δίνουν ότι τους είχε απομείνει από άποψης δυνάμεων. Λιοτόπουλος, Σαμοντούροφ και Αμπόσι οδήγησαν σε προβάδισμα στα 35′ (54-52). Ο Κομνιανίδης με ένα μεγάλο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους τέσσερις (57-53). Ο Κρόφλιτς επιχείρησε να κρατήσει ζωντανή τη Σλοβενία και έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους για να μειώσει σε 59-58 (37′). Ο Κομνιανίδης απάντησε με νέο μεγάλο τρίποντο (62-58, 38′).

Λίτσαρ και Τράταρ ισοφάρισαν εκ νέου (62-62, 39′), βάζοντας… φωτιά στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα. Ο Σαμοντούροφ σκόραρε από κοντά για το 64-62, ενώ μερικά δευτερόλεπτα αργότερα έβγαλε και μία μεγάλη άμυνα. Ο φόργουορντ/σέντερ του Παναθηναϊκού πήρε και το μεγάλο ριμπάουντ στα 2.5″, μετά από άστοχη προσπάθεια του Λίτσαρ. Στη συνέχεια έβαλε και δύο βολές, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 66-62.//Α.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66