Γκολ και θέαμα…

Αγωνιστική που είχε πολλά γκολ, ματς με ενδιαφέρον και αρκετό θέαμα, με τα φαβορί να φτάνουν εύκολα ή δύσκολα στις νίκες.

Iσραήλ- Ιταλία 1-2

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο ματς και προσπάθησαν να πιέσουν τους Ιταλούς που όμως άντεξαν και μετά το 15λεπτο ισορρόπησαν το ματς. Μάλιστα οι Ιταλοί κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και στο 38΄ άνοιξαν το σκορ με τον Ντάβιντε Φρατέζι, μετά από εξαιρετική σέντρα του Ντιμάρκο, “κλείνοντας” το ημίχρονο προηγούμενοι. Το δεύτερο γκολ των Ιταλών ήρθε στο 62‘, όταν μετά από σουτ του Ρασπαντόρι που αποκρούστηκε από τον κίπερ του Ισραήλ, ο Μόις Κεν πήρε το ριμπάουντ και με νέο σουτ έδωσε αβαντάζ δύο γκολ στην “σκουάντρα ατζούρα”. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 90′ με τέρμα του Άμπου Φάνι.

Σλοβενία- Καζακστάν 3-0

Οι Σλοβένοι κατάφεραν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο κιόλας λεπτά. Στο 23′ άνοιξαν το σκορ με τον Μπένιαμιν Σέσκο και πέντε λεπτά αργότερα με τον ίδιο παίκτη έκαναν το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Με χατ- τρικ του Σέσκο στο 63′ οι Σλοβένοι “κλείδωσαν”, ουσιαστικά και τυπικά, το ματς κάνοντας το 3-0.

Νορβηγία- Αυστρία 2-1

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να… σοκάρουν τους Αυστριακούς ανοίγοντας μόλις στο 9′ το σκορ με τον Φέλιξ Χορν Μίρε και να πάρουν το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ έγιναν πιο επιθετικοί και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 37′ με τον Μάρσελ Ζάμπιτσερ και με αυτό το 1-1 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων. Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λέπτου ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, με 2-1.

Τουρκία- Ισλανδία 3-1

Με τον Κερέμ Ακτούρκογλου να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, η Τουρκία πήρε από πολύ νωρίς τα ηνία του ματς, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ. Γκολ, που τελικά ήρθε για τους Ισλανδούς στο 37′ με τον Βίκτορ Πάρλσον, μετά από στημένη μπάλα. Με γκολ και μάλιστα με τον ίδιο σκόρερ εκκίνησαν το δεύτερο 45λεπτο οι Τούρκοι. Στο 52′ ο Κερέμ Ακτούρκογλου βρήκε και πάλι τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του. Το κερασάκι στην τούρτα για την Τουρκία μπήκε στο 89′ με τον Ακτούρκογλου να “χτυπάει” ξανά πραγματοποιώντας χατ – τρικ.

Μαυροβούνιο- Ουαλία 1-2

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό κατάφεραν οι Ουαλοί. Με δύο γκολ στα πρώτα τρία λεπτά, στο 1′ και το 3′, με τους Κίφερ Μουρ και Χάρι Γουίλσον αντίστοιχα, από πολύ νωρίς έγιναν οι “οδηγοί” του ματς. Οι γηπεδούχοι παρά το αρχικό σοκ, σταδιακά συνήλθαν, πίεσαν για ένα γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το ημίχρονο .Στο δεύτερο 45λεπτο οι Μαυροβούνιοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, πιέζοντας τους Βρετανούς. Κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 73′ με γκολ του Ντρίτον Τσάμαϊ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ρουμανία- Λιθουανία 3-1

Στο ματς για τον όμιλο όπου αγωνίζεται η Κύπρος, μόλις στο 4ο λεπτό ο Βαλεντίν Μιχάιλα κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την Ρουμανία, γκολ όμως που οι Λιθουανοί κατάφεραν να απαντήσουν σχεδόν μετά από μισή ώρα παιχνιδιού, με τον Αρμάντας Κούτσις. Η Λιθουανία στο 77′ σκόραρε, αλλά το τέρμα της ακυρώθηκε μέσω VAR. Η Ρουμανία όχι μόνο… σώθηκε από αυτή την εξέλιξη, αλλά στο 87′ με πέναλτι του Μαρίν πήρε προβάδισμα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μιτρίτα με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-1, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη για την ομάδα του.//ΑΤ.