Γλίτωσε την ήττα στο 90’+2′ ο Παναθηναϊκός κόντρα στην τρομερή Athens Kallithea (highlights)

Με γκολ του Τετέ στο 90′ + 2′ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 2-2 την τρομερή Athens Kallithea που έκανε θαυμάσια εμφάνιση και έχασε πολλές ευκαιρίες για νίκη. Στο -5 από την κορυφή οι “πράσινοι”.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εντυπωσιακό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ δυνατά στο ματς. Στο 4′ και στο 8′ το “τριφύλλι” είχε τελικές με Σένκεφλεντ και Ιωαννίδη, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Μπερναμπέ. Στο 12′ η Athens Kallithea σκόραρε με τον Ουλντρίκις, με το τέρμα να ακυρώνεται για φάουλ πάνω στον Κώστσια. Στο 14′ η ομάδα του Ντονάτι άγγιξε το γκολ με τον Μουτίνιο, με το σουτ του να περνάει ελάχιστα εκτός εστίας. Ό,τι άξιζε από το παιχνίδι η γηπεδούχος ομάδα το πήρε στο 28′. Ο Ντεμέτριους γύρισε την μπάλα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μουτίνιο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το “τριφύλλι” στο 30′ προσπάθησε να μειώσει με τον Τετέ, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Μπερναμπέ. Στο 32′ ο Παναθηναϊκός σκόραρε. Ο Γεντβάι πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Τζούριτστιτς την δεύτερη και οι “πράσινοι” ισοφάρισαν. Στο 35′ και στο 36′ η Athens Kallithea σπατάλησε τεράστιες ευκαιρίες με Ντεμέτριους και Ντιμπά, με τον δεύτερο να έχει δοκάρι, χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς.

(EUROKINISSI)

Στο 51′ η Athens Kallithea θέλησε να αιφνιδιάσει, αλλά την προβολή του Μότοκ μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι. Στο επόμενο λεπτό ο Τσέριν είχε τελική, αλλά ήταν αρκετά άστοχος. Στο 62′ η τυπικά γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να πάρει και πάλι ηνία στο σκορ, με το σουτ του Ουντρίκις να φεύγει λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η Athens Kallithea με ωραία κομπίνα από φάουλ έβγαλε σε θέση βολής τον Χάνουσεκ, με τον Πολωνό τερματοφύλακα να αποκρούει. Στο 80′ οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα. Ο Μουτίνιο μοίρασε στον Βαλμπουενά, με τον Γάλλο επιθετικό με ωραίο τελείωμα να κάνει το 2-1. Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο, έγινε αρκετά επιθετική. Δεν είχε ουσία στο παιχνίδι της, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Πελίστρι έκανε από τα δεξία το γύρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Τετέ ανενόχλητο να ισοφαρίζει σε 2-2. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Μουτίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Ντραγκόφσκι, με τον Πολωνό να τον κερδίζει και να χαρίζει στον Παναθηναϊκό τον βαθμό.

ΓΚΟΛ: 28′ Μουτίνιο, 80′ Βαλμπουενά / 32′ Τζούριτσιτς, 90′ + 2′ Τετέ
Κίτρινες: 57′ Ισμάτ, 66′ Πασαλίδης, 90′ + 1′ Μανθάτης, 90′ + 6′ Χάνουσεκ / 41′ Γεντβάι, 50′ Τζούριτσιτς