Η ΑΕΚ νίκησε και έστειλε τον τελικό σε πέμπτο ματς

Έτσι η σειρά οδηγείται σε πέμπτο και τελευταίο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή (16/6) στην έδρα των «ερυθρόλευκων».

Η ΑΕΚ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και αφού ξεπέρασε την πολύ καλή εκκίνηση του Ολυμπιακού στο ματς, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος.

Ο 4ος τελικός ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Όμως, με τους δύο αντιπάλους ισόπαλους 5-5, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τέσσερα «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκαν 9-5 στο 12΄, αλλά η Ένωση «ψαλίδισε» σιγά-σιγά την διαφορά και ισοφάρισε 13-13 στο 23΄, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 15-15.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο «Δικέφαλος» ευτύχησε να προηγηθεί 17-15, χάρη σε πέναλτι του Μίλερ και γκολ του Μάλλιου, ενώ λίγο αργότερα, με τέρματα από Αραμπατζή και Λέμος, έφτασε και στο +3 (19-16 στο 37΄).

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο γκολ στο 52΄ (24-23), αλλά ο Λέμος έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους «κιτρινόμαυρους». Ο Μίλερ με πέναλτι (στο οποίο ο Ολυμπιακός χρεώθηκε και δίλεπτη αποβολή) «έγραψε» το 26-23, περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ στο 56΄ ο Σαλέμ με μακρινό σουτ σε κενό τέρμα διαμόρφωσε το 27-23 στο 57΄, εξέλιξη που έγειρε ουσιαστικά την… πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ και κατέστησε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-7, 6-9, 10-12, 14-13, 15-15 (ημιχ.), 18-16, 20-17, 21-19, 24-21, 26-23, 28-23