Η Ατλέτικο απομάκρυνε το… όνειρο της Ράγιο και απειλεί τη Ρεάλ!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 2:1 στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, για την 28η αγωνιστική της La Liga και μείωσε αισθητά τη διαφορά από τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης με 3:2 από τη Βιγιαρεάλ και μπήκε στο… κυνήγι για τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Οι “ροχιμπλάνκος” επικράτησαν με 2:1 στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, για την 28η αγωνιστική της La Liga κι αποκόμισε την πέμπτη διαδοχική νίκη, επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Μολίνα και δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ερμόσο. Εν συνεχεία,  η ομάδα του Άντονι Ιραόλα έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Λεζέν στο 62ο λεπτό, ωστόσο κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 85ο λεπτό με τον Φραν Γκαρσία, διαμορφώνοντας το τελικό 2:1.

Έτσι, η Ατλέτικο Μαδρίτης έφτασε τους 57 βαθμούς, ούσα δύο πόντους πίσω από τη δεύτερη θέση και τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Ράγιο Βαγιεκάνο παρέμεινε στην ένατη θέση κι απομακρύνθηκε περαιτέρω από το… όνειρο της Ευρώπης, καθώς απέχει οκτώ βαθμούς από την έκτη Μπέτις.