Η Μπαρτσελόνα “έσπασε” εμφατικά το αήττητο της Μονακό

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 7-2 στο 2′. Ωστόσο, η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν ένα σερί 10-0 και οι Καταλανοί βρέθηκαν στο +5 (12-7), λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου. Με Ζαϊτέ, Οκόμπο και Τζέιμς, η Μονακό ισορρόπησε την κατάσταση, μειώνοντας σε 17-16 στο 7′. Η Μπαρτσελόνα πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους και πήγε στο +10 (26-16), λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με το σκορ 26-18, έπειτα από καλάθι του Παπαγιάννη. Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έκαναν καλή δουλειά οι Στραζέλ, Ντιαλό και Μοτιεγιούνας, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν σε 27-27 στο 13′. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, όμως η Μπαρτσελόνα ήταν συνεχώς μπροστά. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 (47-39) στο φινάλε του πρώτου μέρους και κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με προβάδισμα οκτώ πόντων.

Με τρεις βολές του Τζέιμς και δίποντο του Ζαϊτέ, η Μονακό μείωσε σε 47-44, έπειτα από ένα αγωνιστικό λεπτό στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι Πάντερ και Πάρκερ ανέλαβαν δράση και οι Καταλανοί πήγαν στο +11, με το 55-44 στο 23′. Μεσολάβησε ένα μικρό σερί των φιλοξενούμενων για το 55-48 κι ακολούθησαν πέντε πόντοι του Πάρκερ και τέσσερις του Λαπροβίτολα για να πάει η Μπαρτσελόνα στο +16 (64-48). Οι παίκτες του Χοάν Πεναρόγια είχαν τις λύσεις και με καλάθια του Βέσελι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +17, με το σκορ να είναι στο 71-54. H τελευταία περίοδος έμοιαζε με τυπική διαδικασία, όμως οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν κάπως χαλαροί, δίνοντας δικαιώματα στους Μονεγάσκους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 76-65 στο 35′, αλλά η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 71-54, 86-71

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεναρόγια): Πάντερ 21 (3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον (4 ριμπάουντ), Βέσελι 10 (6 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 9 (2) , Μέτου 7 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σατοράνσκι 1, Ερνανγκόμεθ 7 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Νούνιεθ 2, Λαπροβίτολα 13 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Αμπρίνες, Πάρκερ 16 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λόιντ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ), Ντιάλο 12 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Τζαϊτέ 10 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 8, Μπράουν , Στραζέλ 2, Τζέιμς 11 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).//Ν.