Η επίθεση πρόδωσε το Περιστέρι

Για τoν σύλλογο του Βελιγραδίου κορυφαίοι ήταν οι Στογιάνοβιτς (15π.) και Ρέμπετς (13π.), ενώ σπουδαία ήταν η συνεισφορά των Λαζάρεβιτς (11π.) και Νόνακ (15π.). Για το Περιστέρι, που δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, αυτός που προσπάθησε περισσότερο ήταν ο Σι Τζέι Χάρις με 21 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τόμπιν Κάρμπερι με 13 πόντους.

Η ελληνική ομάδα μπήκε αρκετά ορεξάτη στο παιχνίδι, δίνοντας έμφαση στ’ αμυντικά της καθήκοντα, όμως αυτό το πλάνο δεν στέφθηκε από επιτυχία. Ο έμπειρος Λαζάρεβιτς σημείωσε δύσκολα καλάθια και είχε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 10-4. Το Περιστέρι είδε τους Πάτον και Κάρμπερι να δίνουν λύσεις επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο μείον τέσσερα (18-14).

H δεύτερη περίοδος ήταν θετική για το συγκρότημα του Σάσα Νικίτοβιτς, που οικοδόμησε μία διαφορά της τάξεως των οχτώ πόντων (27-19), ενώ η ομάδα του Λιμνιάτη δεν μπορούσε για πέντε λεπτά να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Μάλιστα με μία βολή του Αβδάλα, έσπασε το ρόδι στην επίθεση, όμως το Περιστέρι αγκομαχούσε και αναφέρουμε χαρακτηριστικά πως ο Κάρμπερι πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδας του (1/10) στο 18′ του παιχνιδιού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-22, με την αχίλλειο πτέρνα των φιλοξενούμενων να είναι ο εκτελεστικός τομέας.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στα επόμενα δέκα λεπτά, καθώς οι γηπεδούχοι ναι μεν δεν ήταν καλοί, όμως το Περιστέρι είχε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Έμεινε ξανά χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά, ενώ ο Στογιάνοβιτς είχε βρει το χέρι του από την περιφέρεια και με τρία τρίποντα, εκτέλεσε τον σύλλογο των δυτικών προαστίων. Το 49-32 δεν άφηνε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας για το Περιστέρι, που έμοιαζε μπερδεμένο και χωρίς ψυχολογία.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίκτες του Λιμνιάτη να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά και να τα καταφέρνουν δια χειρός Σι Τζέι Χάρις. Η FMP δεν αγχώθηκε με το 58-47, αφού είχε τον τρόπο να ανεβάζει την απόδοσή της και πήρε με σχετική άνεση το ροζ φύλλο αγώνα στην πρεμιέρα του Basketball Champions League (70-58).//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-22, 49-32, 70-58