Η “κραταιά” Σαμπαντέλ λύγισε τον Ολυμπιακό στον τελικό

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το άγχος να επηρεάζει σε έναν βαθμό τις δύο ομάδες που ήταν αρκετά προσεκτικές. Οι Καταλανές βέβαια το έκλεισαν προηγούμενες με 2-1. Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Κραβαρίτη αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν, με τη χαρά τους όμως να μην κρατάει για πολύ. Η Σαμπαντέλ έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο το ημίχρονο, μιας και κατάφερε να βρεθεί μπροστά με τρία γκολ, χάρη στο 7-4.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν καλά στο δεύτερο μέρος και με δύο συνεχόμενα τέρματα μείωσαν στο γκολ (7-6). Ωστόσο, η ισπανική ομάδα πάτησε άμεσα το… πόδι στο γκάζι και με ένα 6-1 επί μέρους έφτασε στο +6 (13-7), δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα απλώς διαχειρίστηκε την κατάσταση, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να επιστρέψει και αρκείται στην -σπουδαία κατά τ’ άλλα- δεύτερη θέση της Ευρώπης, μετά την ήττα με 16-10.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 7-4, 13-7, 16-10