Η Νορβηγία άφησε οριστικά εκτός την Ελλάδα!

Η ομάδα του Λουίς Πιμέντα, έμεινε ισόπαλη 1:1 με την Ισλανδία για την δεύτερη αγωνιστική του β’ ομίλου. Με αυτό το αποτέλεσμα, η “γαλανόλευκη” αποκλείστηκε από την συνέχεια του θεσμού.

Εκτός συνέχειας ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έμεινε η Ελλάδα, μετά την ισοπαλία 1:1 της Νορβηγίας με την Ισλανδία, ενώ δεδομένα πλέον έχει προκριθεί η Ισπανία. Στο αγωνιστικό το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο ισόπαλο 0:0. Στο 65′, η Νορβηγία κατάφερε να προηγηθεί με 1:0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόλντσοϊ. Έκτοτε, η Ισλανδία πήρε τα ηνία του αγώνα. Είχε καλές στιγμές και τον πλήρη έλεγχο. Στο 89′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκούντμουνσον. Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως, δεν έμειναν εκεί. Στις καθυστερήσεις είχαν δοκάρι και καλές στιγμές, τις οποίες δεν μετουσίωσαν σε γκολ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, αμφότερες έχουν μείνει ζωντανές στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Euro U19, που διεξάγεται στην Μάλτα.