Η Παρί διέλυσε το Στρασβούργο κι επέστρεψε στην κορυφή

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε επίδειξη ανωτερότητας απέναντι στο Στρασβούργο. Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι από την αρχή του αγώνα και σκόραραν μόλις στο 18′ με τον Μαγιουλού. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 47′, διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Μάρκο Ασένσιο να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μάρα στο 58′, όμως ο Μπαρκολά απάντησε οκτώ λεπτά αργότερα για το 3-1. Στο 90′, ο Λι πέτυχε και τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους, με το μόνο που άλλαξε έως το τέλος να είναι το σκορ, καθώς ο Ντιονγκουέ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 90’+3′.

Νωρίτερα, η Μπρεστ με τη Ρεν έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο της πρώτης, ενώ η Λανς νίκησε την Σεντ Ετιέν εκτός έδρας με 2-0.

Κάπως έτσι, οι Παριζιάνοι επέστρεψαν στην κορυφή, μιας και έχουν πλέον 20 πόντους. Μαζί τους βέβαια βρίσκεται και η Μονακό σε ισοβαθμία. Από την άλλη, το Στρασβούργο έμεινε στην 7η θέση με 10 πόντους, όντας στο -4 από την 6άδα.