Ίδρωσε… αλλά πέρασε η Γαλλία

Η ομάδα Τιερί Ανρί μπήκε καλύτερα στο ματς χάνοντας μόλις στο πέμπτο λεπτό μεγάλη ευκαιρία με τον Τρουφέρτ να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά ο τερματοφύλακας της Αιγύπτου είχε απάντηση. Στο 26ο λεπτό οι “τρικολόρ” έχασαν ακόμα μια ευκαιρία να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ αλλά η προσπάθεια του Ολίσε πέρασε ελάχιστα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτο 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αιγύπτιοι στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Σαμπέρ στο 62ο λεπτό, κάνοντας το 1-0. Στιγμές αργότερα ο Χάμζα Αλα λίγο έλειψε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του αλλά στην κεφαλιά του ο Ρεστές είχε απάντηση. Στο 75ο λεπτό η ομάδα του Τιερί Ανρί άγγιξε την ισοφάριση αλλά με τον Λακαζέτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Το πολυπόθητο τέρμα για τους Γάλλους πέτυχε ο Ολίσε στο 83ο λεπτό που από κοντά νίκησε τον αντίπαλο κίπερ φέρνοντας το ματς στα… ίσα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι Γάλλοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση ο Φάιντ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι και στο 99′ ο Ματετά με κεφαλιά έκανε το 2-1 δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα.

(AP Photo)

Στο 108′ οι Γάλλοι διεύρυναν το προβάδισμα τους με τον Ολίσε να κάνει το 3-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της παράτασης δεν άλλαξε κάτι με τους “τρικολόρ” να κλείνουν ραντεβού με τους Ισπανούς με έπαθλο το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.//ΝΚ