Ήττα με κάτω τα χέρια στην Ισπανία, γνώρισε ο Παναθηναϊκός

Οι “πράσινες” δεν μπόρεσαν να προβάλουν καμία αντίσταση στις γηπεδούχες, οι οποίες κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι το τέλος, φτάνοντας με άνεση στη νίκη.

Κορυφαίες για το “τριφύλλι” ήταν οι Ιωάννα Χατζηλεοντή (13π., 8ρ.) και Τζάζμιν Τζόουνς (24π., 3ρ.), ενώ δεν αγωνίστηκε η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου, η οποία είδε όλο το ματς από τον πάγκο. Από την Χοθόνο Τζάιρις εντυπωσιακή ήταν η Πέτρα Χολεσίνσκα με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Καρακασίδου, Κόνιαλη, Τζόουνς, Χατζηλεοντή και Ντίξον, ενώ οι πρώτες πέντε για την Χοθόνο Ζαίρις ήταν οι Άλαρκον, Αγιούσο, Μπερτς, Χολέσινσκα και Νέλσον.

Το «τριφύλλι» δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, μένοντας πίσω στο σκορ με 12-4, ύστερα από τα τρία πρώτα λεπτά. Οι «πράσινες» μετά το αρχικό κακό ξεκίνημα κατάφεραν να βρουν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και οδηγούμενες από τις Χατζηλεοντή και Τζόουνς, μείωσαν σε 16-11 στο 6’. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ έως και το 8’ (21-15), αλλά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου άνηκε στις γηπεδούχες, οι οποίες με καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλό διάβασμα της άμυνας του Παναθηναϊκού, κατάφεραν να πάνε στο +11 (27-16), με κορυφαία την Αγιούσο (9 πόντους).

Οι Ισπανίδες κυριάρχησαν και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όπου προηγήθηκαν με +17 (36-19) στο 12’, τρέχοντας ένα επιμέρους 9-3, μέχρι να έρθει το πρώτο τάιμ άουτ από τη Βασιλεία Γκουζίνη. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τον προσανατολισμό του στο γήπεδο, ενώ η Χοθόνο συνέχισε να αμύνεται σκληρά και να σκοράρει κατά βούληση. Έτσι, με τις Χολέσινσκα και Αγιούσο να δημιουργούν πολλά προβλήματα ανέβασαν τη διαφορά στο +24 (43-19) στο 14’. Η άμυνα ζώνης που επέλεξαν να εφαρμόσουν οι «πράσινες», βρήκε αντίδοτο στην καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και στην κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ (26-14). Ως αποτέλεσμα η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 30 πόντους (58-26 στο 19’), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 58-29.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει λύσεις ούτε στην τρίτη περίοδο, έμεινε απόντος για περισσότερα από τρία λεπτά και η διαφορά έφτασε το -40 (69-29 στο 23’). Οι Χατζηλεοντή (13 πόντους) και Τζόουνς (12 πόντους) ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει το «τριφύλλι» στο παιχνίδι, αλλά το ματς είχε προ πολλού ξεφύγει από τα χέρια των «πρασίνων» που παρέμεναν πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά (74-35 στο 27’). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να είναι πίσω στο σκορ με 77-42.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η υπόθεση νίκη είχε κριθεί πολύ νωρίτερα. Οι συνεργασίες των Ισπανίδων συνεχίστηκαν, χωρίς να μπορούν να αντιμετωπιστούν από τις «πράσινες», που πλέον είχαν αδειάσει και ψυχολογικά. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 88-45 στο 35’, ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με τελικό σκορ 101-54.//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-29, 77-42, 101-54