Καλή η εικόνα της Ιταλίας, μέτρια η Γαλλία με νίκες στα τελευταία τους παιχνίδια πριν το Euro Σλοβακία και Γεωργία

Οι Ιταλοί πήραν τη φιλική νίκη χάρη σε ένα πολύ όμορφο γκολ του Φρατέζι με εναέριο πλασέ, μετά από ασίστ του Κιέζα, το οποίο πανηγυρίστηκε δεόντως στο «Κάρλο Καστελάνι».

«Σκόνταψε» στο «Ματμούτ Ατλαντίκ» του Μπορντό η Γαλλία απέναντι στον Καναδά, παραχωρώντας 0-0 στο συγκρότημα της χώρας της Βόρειας Αμερικής. Ο Κιλιάν Εμπαπέ πέρασε αλλαγή στο 77ο λεπτό αντί του Μάρκους Τιράμ, ωστόσο, δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους «τρικολόρ» να βρουν το γκολ της νίκης.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν θα κάνει πρεμιέρα στο Euro με την Αυστρία στις 17/6, στο πλαίσιο του 4ου ομίλου της καταληκτικής φάσης του Euro.

Η Σλοβακία ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Ουαλία κι έδειξς πως ανυπομονεί για την έναρξη του Euro 2024. Ο Κούτσκα (45’) άνοιξε το σκορ για τη Σλοβακία, με τον Μπόζενικ στο 56’ να γράφει το 2-0 και ο Αμπάντου με αυτογκόλ να δίνει αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους στο 60’. Ο Μπένες στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 απέναντι στην Ουαλία.

Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Γεωργία λύγισε το Μαυροβούνιο με σκορ 3-1 και σίγουρα δεν θ’αποτελέσει εύκολη λεία για κανέναν αντίπαλο στα γήπεδα της Γερμανίας. Η ομάδα του Σανιόλ προηγήθηκε στην πρώτη της φάση με τον Κιτεϊσβίλι στο 10’, ενώ ο Κβαρατσκέλια σέρβιρε το 2-0 στο 33ο λεπτό στον Μικαουτάτζε, με το σκορ να μένει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.
Η είσοδος του Γιόβετιτς άλλαξε την εικόνα του Μαυροβουνίου, με τον μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού να σκοράρει με άψογο πλασέ και να μειώνει σε 2-1 στο 66’, αλλά παρά την πίεσή τους οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν δεύτερο γκολ. Ίσα που το πλήρωσαν κιόλας, αφού ανέβηκαν ψηλά στο γήπεδο και ο Ζιβζιβάτζε στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.//ΔΜ