“Κιτρινόμαυρη” φιλική τριάρα επί της Αντβέρπ!

Στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους η ‘Ένωση” έδειξε εξαιρετικά δείγματα γραφής και επικράτησε επί της νταμπλούχου Βελγίου με 3:0, σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες έπαιξαν τέσσερα τριαντάλεπτα με δεκάλεπτα διαλείμματα ενδιάμεσα.

Εξαιρετική ήταν η ΑΕΚ στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας, καθώς νίκησε με 3:0 την νταμπλούχο Βελγίου Αντβέρπ, δείγμα της καλής δουλειάς που κάνουν ο Ματίας Αλμέιδα και οι παίκτες του στην Ολλανδία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντελώς αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν τις δύο εστίες, δίχως αποτέλεσμα. Η Αντβέρπ ήταν αυτή που κατά κύριο λόγο έχει την μπάλα στα πόδια της και στο 14′ απείλησε με τον Γιάνσεν. Ο Βέλγος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, ο Βίντα όμως του έβαλε την κόντρα και ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε. Ο Οντρέικα υπό δύσκολες προϋποθέσεις έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ στο 17′, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η Αντβέρπ που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σκόραρε στο 20ο λεπτό, αλλά ήταν οφσάιντ. Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 25′. Οι παίκτες του Αλμέιδα πήραν ψηλά την μπάλα, ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε αρκετά άουτ. Ο Γιάνσεν δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής στο 30′, η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Στάνκοβιτς. Το πρώτο 30λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μη σκοράρουν. Η Αντβέρπ ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά, καθώς είναι και πιο έτοιμη από την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Αλμέιδα πάντως ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά ανασταλτικά.

Λάθος του Βίντα στις αρχές του δεύτερου 30λεπτου και η Αντβέρπ βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση. Ο Γκίρανο έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚ απείλησε με τον Χατζισαφί στο 37′. Από στατική φάση ο Ιρανός μπακ βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Η ‘Ένωση” έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 44ο λεπτό. Έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, ο Τσούμπερ έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και ένα ωραίο σουτ, με τον Μπουτές να απομακρύνει με ωραία επέμβαση. Ο Γκίρανο βρήκε κενό χώρο από το ύψος της περιοχής και έκανε το σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς απομάκρυνε με γροθιές στο 54′. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό. Άμραμπατ και Τσούμπερ συνδυάστηκαν υπέροχα και ο Ελβετός με ωραίο γύρισμα βρήκε τον Φαν Βέερτ μέσα στην περιοχή και ο Ολλανδός φορ με ένα άγγιγμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο 30λεπτο ολοκληρώθηκε με την “Ένωση” να προηγείται στο σκορ με 1:0 χάρη στο γκολ του Φαν Βέερτ στο 56ο λεπτό. Οι παίκτες του Αλμέιδα… ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος και βρήκαν το γκολ.

Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με την έναρξη του τρίτου 30λεπτου. Ο Ζίνι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Αντβέρπ και με ένα υπέροχο ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:0 στο 61′. Ωραία ενέργεια του Κούντου, μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Μήτογλου τον σταμάτησε στο 73′. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την “Ένωση” στο 82′. Ζίνι και Κοσίδης συνδυάστηκαν υπέροχα. Ο Ανγκολέζος φορ έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Υπέροχη κάθετη του Μάνταλου προς τον Κοσίδη, ο Έλληνας φορ με πλασέ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3:0 της ΑΕΚ στο 87′. Το τρίτο 30λεπτο ολοκληρώθηκε και η δεύτερη ενδεκάδα του Αλμέιδα τα πήγε περίφημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο τριαντάλεπτο η ΑΕΚ απείλησε με τον Σιντιμπέ στο 96′, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Έπειτα από 100 λεπτά αγωνιστικού χρόνου και με την ζέστη να είναι αφόρητη, οι παίκτες των δύο ομάδων έριξαν κάπως τον ρυθμό του αγώνα. Στο 114′ η “Ένωση” είχε την ευκαιρία να κάνει τέσσερα τα τέρματά της, αλλά ο Μαχαίρας έχασε πέναλτι. Οι “κιτρινόμαυροι” πίεσαν τα καρέ της Αντβέρπ τα τελευταία λεπτά αλλά δεν βρήκαν άλλο γκολ και το ματς έληξε 3:0 υπέρ της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα.

ΓΚΟΛ: – / 56′ Φαν Βέερτ, 61′ Ζίνι, 87′ Κοσίδης

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Μπατάιγ, Αλντερβάιρλντ, Ντε Λαέτ, Άβιλα, Αλχασάν, Σκοτ, Οντρέικα, Μούτζα, Κερκ και Γιάνσεν.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στα δύο πρώτα 30λεπτα: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Ρότα, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ, Φαν Βέερτ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο τρίτο 30λεπτο: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ρόκσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μαχαίρας, Ζίνι, Λαμαράνα, Κοσίδης.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο τέταρτο 30λεπτο: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ρόκσον, Γαλανόπουλος, Πήλιος, Μαχαίρας, Ζίνι, Λαμαράνα, Κοσίδης.//Λ.