Λίβερπουλ-Άρσεναλ 3-1

Η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα με 3-1 της Άρσεναλ και πλέον έχει μείνει πρώτη στην κορυφή της Premier League μετά από 3 αγωνιστικές. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει 9 βαθμούς και εκείνη του Ουνάι Έμερι έμεινε στους 6.

Περισσότερα σε λίγο…

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο 31′ ο Πεπέ έκανε ένα πολύ καλό σουτ του Πεπέ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα η Άρσεναλ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία. Ο Πεπέ πέραασε τους πάντες, βγήκε τε-α-τετ, αλλά το τελείωμα δεν ήταν καλό και ο Αντριάν να έδιωξε την μπάλα.

Το 1-0 για τη Λίβερπουλ έγινε στο 41′. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζόελ Μάτιπ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους» του Μέρσεϊσαϊντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49′, ο Νταβίντ Λουίς έκανε ένα μοιραίο λάθος που ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Σε μία προσπάθεια του Σαλάχ τράβηξε παρατεταμένα τη φανέλα του Αιγύπτιου επιθετικού και ο Μάρτιν Τέιλορ έδωσε πέναλτι χωρίς δεύτερη σκέψη. Ο Σαλάχ εκτέλεσε άψογα στη δεξιά γωνία του Λένο και το 2-0 ήταν πλέον γεγονός.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Η ενδεκάδα της Λίβερπουλ: Άντριαν, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο

Στον πάγκο της Λίβερπουλ ήταν οι: Γκόμεζ, Κέλεχερ, Λαλάνα, Μίλνερ, Ορίγκι, Τσάμπερλεϊν, Σακίρι

Η ενδεκάδα της Άρσεναλ: Λένο, Μονρεάλ, Σωκράτης, Νταβίντ Λουίζ, Μάιτλαντ – Νάιλς, Γουίλοκ, Τζάκα, Γκεντουζί, Θεμπάγιος, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ

Στον πάγκο της Άρσεναλ ήταν οι: Τσέιμπερς, Κολάσινατς, Λακαζέτ, Μαρτίνεζ, Μιχιταριάν, Νέλσον, Τορέιρα