Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ συνεχίζουν την καταδίωξη | Πήρε την ματσάρα η Μπρέντφορντ

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 3-2

Παρά την ανωτερότητα των πρωταθλητών, η Φούλαμ κατάφερε να… παγώσει το “Etihad Stadium” μόλις στο 26′ με τον Περέιρα. Μάλιστα, λίγα λεπτά μετά έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Τραορέ για δεύτερο τέρμα. Οι “πολίτες” εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός και ισοφάρισαν με τον Κόβατσιτς στο 32′. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 47′, ο Κροάτης χαφ σκόραρε ξανά και ανέτρεψε την κατάσταση. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 82′ με τον Ντοκού, όμως δεν το κράτησε για πολύ μιας και ο Μουνίθ απάντησε στο 89′. Ωστόσο, οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα δεν πέτυχαν κάτι παραπάνω, με το σκορ να μένει ως έχει έως το φινάλε.

Άρσεναλ – Σαουθάμπτον 3-1

Η κυριαρχία της Άρσεναλ ήταν ξεκάθαρη από το πρώτο λεπτό του αγώνα στο “Emirates Stadium”. Ωστόσο, η άμυνα των φιλοξενούμενων και συγκεκριμένα ο Άαρον Ράμσντεϊλ αντιστάθηκαν στα… δύσκολα. Μάλιστα, η Σαουθάμπτον προηγήθηκε στο 55′, όταν μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Άρτσερ άνοιξε το σκορ. Μόλις τρία λεπτά αργότερα όμως, ήρθε η ισοφάριση με τον Χάβερτς. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και στο 69′ έφεραν το ματς… τούμπα, με τον Μαρτινέλι να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Σάκα και να νικά τον πρώην συμπαίκτη του. Στο 88′ ο δημιουργός έγινε σκόρερ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, κλειδώνοντας τη νίκη των “κανονιέρηδων”.

Μπρέντφορντ – Γουλβς 5-3

Το κορυφαίο παιχνίδι της αγωνιστικής διεξήχθη στο “Community Stadium”. Εκεί, οι “μέλισσες” προηγήθηκαν μόλις στο 2′, φτάνοντας πλέον τα τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια στα οποία σκοράρουν πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών. Βέβαια, οι “λύκοι” απάντησαν στο 4′ με τον Κούνια, αλλά η δράση δεν σταμάτησε εκεί. Ο Εμπουεμό με πέναλτι έκανε το 2-1 στο 20′, αλλά ήρθε νέα ισοφάριση άμεσα, με τον Λάρσεν στο 26′.

Όπως φάνηκε, οι παίκτες του Τόμας Φρανκ δεν είχαν καμία διάθεση να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη, για αυτό και πήραν για τρίτη φορά το προβάδισμα, μόλις δύο λεπτά μετά. Συγκεκριμένα ο Νόργκαρντ πήρε μία εξαιρετική δημιουργία του Γιάνελτ κι έκανε το 3-2 στο 28′. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Πίνοκ έβαλε και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ με το 4-2. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, μιας και αρχικά ο Καρβάλιο πέτυχε το 5-2 και στο 90’+3′ ο Αΐτ-Νουρί σκόραρε για το 5-3.

Γουέστ Χαμ – Ίπσουιτς 4-1

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, τα “σφυριά” μιμήθηκαν την Μπρέντφορντ και προηγήθηκαν στα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Αντόνιο. Οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν πέντε λεπτά μετά (6′) με τον Ντέλαπ. Ωστόσο, η διαφορά δυναμικότητας ήταν σημαντική, κάτι που αποτυπώθηκε και στο χορτάρι. Ο Κούντους στο 43′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Μπόουεν στο 49′ να διευρύνει το προβάδισμα. Στο 69′ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, με τον Πακετά να κάνει το 4-1.

Λέστερ – Μπόρνμουθ 1-0

Στο “King Power Stadium” διεξήχθη το παιχνίδι με τα λιγότερα γκολ στο απογευματινό πρόγραμμα. Το σύνολο του Στιβ Κούπερ προηγήθηκε από νωρίς, μόλις στο 16′, με τον Μπουονανότε. Παρά τις αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει στη συνέχεια, με το 1-0 να διατηρείται έως το τέλος.