Με λυτρωτή Χέιλ πήρε το “θρίλερ” στην Δυτική όχθη ο Προμηθέας (highlights)

Ο αγώνας

Στο “Ανδρέας Παπανδέου” η ομάδα του Περιστερίου μπήκε αρκετά μουδιασμένο, αφήνοντας τον Προμηθέα να κάνει ότι θέλει επιθετικά. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο, μπαίνοντας με επί μέρους 23-13 μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Η εμφάνιση της συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι και στο +16 μέχρι να το κατεβάσουν οι γηπεδούχοι για το 35-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η άμυνα του Περιστερίου άλλαξε προσανατολισμό και κατάφερε να περιορίσει τους Πατρινούς σε ακόμα και τέσσερα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Σε μεγάλη μέρα για τους φιλοξενούμενους ήταν μέχρι εκείνο το σημείο ο Ετσενίκε με τον Χέιλ, με το Περιστέρι να βγάζει αντίδραση με τον Ράγκλαντ ο οποίος είχε 11 πόντους με τρεις ασίστ. Η διαφορά αφού έφτασε την μέγιστη τιμή της και το +17, έφτασε στο +2 υπέρ του Προμηθέα, με το Περιστέρι να κάνει μια άρτια εμφάνιση για τα δεδομένα της αναμέτρησης και τον στόχο που είχαν και οι δυο ομάδες για την τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Η ομάδα από την Αχαΐα είχε πάλι τις λύσεις και έκλεισε στο +8 (43-51) το δεκάλεπτο, αφού ισοφαρίστηκε 2 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Προμηθέας προσπάθησε να μείνει στα ίδια στάνταρ που είχε θέσει και στο πρώτο ημίχρονο, με τους Χέιλ και Ετσενίκε να μένουν στάσιμοι αλλά με τον Στέφενς να είναι αυτό που πήρε τις πρωτοβουλίες, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων για να έχουν οι φιλοξενούμενοι τον πρώτο λόγο για να πάρουν την νίκη στα δυτικά προάστια. Το σκορ της περιόδου έκλεισε στο 59-68.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες έκαναν την αντεπίθεση τους για να πάρουν την νίκη, κάνοντας ένα επικό επί μέρους σκορ (19-7) καλύπτοντας την διαφορά, ανατρέποντας και το σκορ για το 76-75. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι και τα τελευταία δυο λεπτά, με τον Λαβ και τον Χάμιλτον να είναι οι δυο παίκτες που πρωταγωνίστησαν. Ο πρώτος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να κάνει το 76-78 1:12′ πριν την λήξη. Οι Περιστεριώτες έδωσαν τα πάντα για την νίκη, αλλά ο Προμηθέας είχε πάλι την λύση ευστοχώντας σε σουτ δυο πόντων για το 80-78. Το απίστευτο τρίποντο του Ραγκλαντ κράτησε τους γηπεδούχους με τον Ετσενίκε να βάζει buzzer beater για να φέρει σε πλήρη ισορροπία το ματς με 82-82 οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αυστραλός έκανε τρομερά πράγματα, σκοράροντας κρίσιμα καλάθια για να φέρει σε ισχυρή θέση τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, ακόμα και στο +5. Ο Ράγκλαντ για μια ακόμα φορά πήρε την σκυτάλη και με ένα σημαντικό τρίποντο μείωσε στους 2 πόντους για το 93-91. Η 1/2 βολές έφεραν τον Προμηθέα με προβάδισμα τριών πόντων και στην συνέχεια ο Ράγκλαντ ευστόχησε στην δεύτερη, με τον Ρένφο να μαζεύει το ριμπάουντ, πάσαρε στον Κασελάκη ο οποίος αστόχησε για το τελικό 94-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-35, 43-51, 57-66, 82-82, (92-94)