Με μαέστρο Φερμίν η Ισπανία… πέταξε για ακόμα έναν τελικό

Η Ισπανία ήταν καταιγιστική καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έχοντας τον Φερμίν Λόπεθ σε ρόλο πρωταγωνιστή πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, νικώντας το Μαρόκο με 2-1.

Ο αγώνας:

Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης συνέβη ένα αρκετά σπάνιο περιστατικό καθώς ο Ταντάσεφ τραυματίστηκε μετά από σύγκρουση με τον Πούμπιλ με τον τέταρτο να Νίμπεργκ να τον αντικαθιστά. Οι Ισπανοί έφτασαν αρκετά νωρίς κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Φερμίν Λόπεθ από πλεονεκτική θέση απέκρουσε ο Μουνίρ στο 22′. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο εξτρέμ της Μπαρτσελόνα απείλησε εκ νέου τον Μαροκινό κίπερ αλλά η προσπάθεια του πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 34ο λεπτό το Μαρόκο κέρδισε πέναλτι με τον Ραχίμ να μην αστοχεί από τα 11 μέτρα κάνοντας το 1-0. Στιγμές πριν από την λήξη του πρώτου 45λέπτου ο Αϊμάρ Ορόθ έκανε το σουτ αλλά ο Μουνίρ με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

(AP Photo)

Η Φούρια Ρόχα συνέχισε το κρεσέντο χαμένων ευκαιριών και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπάριος να μην μπορεί ούτε αυτός στο 54ο λεπτό να νικήσει τον πορτιέρε του Μαρόκο. Η τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Ακομάτς να σουτάρει από μακριά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 66ο λεπτό ήρθε το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης για την Ισπανία, καθώς ο Φερμίν μετά από ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ έφερε το ματς, στα ίσα κάνοντας το 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε σε παράταση ο Φερμίν βρήκε υπέροχα τον Σάντσεθ μέσα στην περιοχή και αυτός με ένα διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς οι Μαροκινοί δεν κατάφεραν να φτάσουν στο τέρμα της ισοφάρισης.//ΝΚ

Γκολ: 37′ Ραχίμ / 66′ Φερμίν, 85′ Σάντσεθ
Κίτρινες: 37′ Ραχίμ, 76′ Ρίτσαρτσον / 37′ Τένας, 67′ Φερμίν, 72′ Μπερνάμπε