Με το δεξί Ραπίντ Βιέννης και Γκιμαράες

Με δύο αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία του φετινού Conference League το απόγευμα της Τετάρτης (02/10).

Μπασακσεχίρ- Ραπίντ Βιέννης 1-2

Ο Μπουργκστάλερ προειδοποίησε στο 13΄, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε με τη χρήση VAR ως οφσάιντ και ο Σάουμπ στο 43΄άνοιξε το σκορ. Ο Πιάτεκ κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα πριν την ανάπαυλα (45+2΄), αλλά και πάλι ο Σάουμπ με το “καλημέρα’ στην επανάληψη (46΄) έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του. Στο 62ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ο Δημήτρης Πέλκας, αντικαθιστώντας τον Φιγκεϊρέδο.

Γκιμαράες-Τσέλιε 3-1

Η Γκιμαράες είχε, όπως αναμενόταν, ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη σλοβένικη ομάδα, πράγμα που φάνηκε από νωρίς. Στο 7΄ο Σάμου άνοιξε το σκορ, ενώ πριν το ημίχρονο, στο 36ο λεπτό, ο Γκουστάβο Σίλβα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 62΄, ο Βραζιλιάνος έγινε δημιουργός για τον Τιάγκο Σίλβα που διαμόρφωσε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της τιμής στο 90+1΄με τον Μάτκο.//ΑΦ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Conference League: