Ο Άρης “ξέρανε” τον… αυτόχειρα Ολυμπιακό

Η ομάδα του Μίτσελ, παρόλο που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο “Γ. Καραϊσκάκης”, είδε τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στην ισοφάριση και να αποσπούν τον βαθμό της ισοπαλίας (2:2), στη δεύτερη αγωνιστική των playoffs.

Ο αγώνας

Οι “ερυθρόλευκοι” θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και μόλις στο 4ο λεπτό έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Κανός έκανε εκπληκτική ατομική ενέργεια, αποφεύγοντας τον Ντουκουρέ και περνώντας… ποδιά στον Μπράμπετς, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Στο 6′, ο Άρης απάντησε με μεγάλη φάση. Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το γύρισμα στη μεγάλη περιοχή και κανένας εκ των Μπράμπετς, Γκρέι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν εξ αποστάσεως. Στο 9′, ο Σιαμπάνης έκανε εκπληκτική επέμβαση σε όμορφο σουτ του Χουάνγκ, με τους Πειραιώτες να πολιορκούν ανά διαστήματα την άμυνα των “κίτρινων”. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αναζητούν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα και έχασαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία στο 21ο λεπτό. Ο Κασάμι έκανε την κεφαλιά, ο Σιαμπάνης έδιωξε εντυπωσιακά και ο Μπιέλ αστόχησε εν συνεχεία. Ο Ολυμπιακός σπαταλούσε τις ευκαιρίες που του δίνονταν, ενώ ο Άρης αδυνατούσε να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη. Μετά το μισάωρο και συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό, η ομάδα του Μίτσελ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χουάνγκ βρήκε χώρο και έκανε ένα εκπληκτικό συρτό σουτ κι έπιασε τον Σιαμπάνη σε αντίθετη κίνηση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Εν συνεχεία, διατήρησαν το προβάδισμά τους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1:0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή και αναζητούσε το δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Στο 50′, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι, με τον Κασάμι να κάνει το γέμισμα και τον Μπράμπετς να αγγίζει το… αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας. Στο 52′, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Παπασταθόπουλος πάτησε γερά και έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Σιαμπάνη. Στο 66′, η ομάδα του Απόστολου Τερζή κατάφερε να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη. Ο Ιτούρμπε πήρε τις κόντρες, πάτησε στην περιοχή και γύρισε στον Γκρέι, αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 70ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ και μπήκαν εκ νέου στο παιχνίδι. Ο Ρέτσος έκανε το λάθος, ο Ιτούρμπε έκλεψε την μπάλα και προσπάθησε να περάσει τον Πασχαλάκη, αλλά δεν τα κατάφερε αρχικά. Εν συνεχεία, επέμεινε, ντρίμπλαρε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:1. Εν συνεχεία, ο ρυθμός του αγώνα είχε μειωθεί αισθητά, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω-κάτω, φτάνοντας στην ισοφάριση. Στο 81′, ο Πίρσμαν έκανε ωραία ενέργεια και γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή στον Καμάτσο, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία για το 2:2. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες.//

ΓΚΟΛ: 36′ Χουάνγκ Ιν-Μπέομ, 52′ Παπασταθόπουλος / 70′ Ιτούρμπε, 81′ Καμάτσο
Κίτρινες: 58′ Γκρέι, 86′ Καμάτσο
Κόκκινη:-

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα (55′ Ρέτσος), Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ Ιν-Μπέομ (74′ Σαμασέκου), Κασάμι, Κανός (42′ Μασούρας), Φορτούνης (73′ Γ. Ροντρίγκες), Μπιέλ, Μπακαμπού (74′ Μπακαμπού)

Άρης (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν,  Ντουκουρέ (75′ Νταμπό), Νταρίντα (57′ Ετέμπο), Πάλμα (75′ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (57′ Ιτούρμπε), Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι.