Ο Αστέρας “λύγισε” την Καβάλα στην παράταση

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεπέρασε στην παράταση το εμπόδιο της Καβάλας με 1-0 και πήρε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα βρει απέναντί του τη Ζάκυνθο.

Οι Αρκάδες στο πρώτο μέρος είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να “χτυπήσουν” κυρίως στην αντεπίθεση. Στο 33΄ ο Αστέρας “σπατάλησε” μοναδική ευκαιρία με τον Μακέντα σε τετ-α-τετ του Ιταλού στράικερ με τον Αστρά, αλλά ο Έλληνας πορτιέρε τον σταμάτησε εντυπωσιακά. Έξι λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος “απάντησε” στο τετ-α-τετ του Μακέντα, αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει στο δεύτερο ημίχρονο και στο 64΄ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Αστρά να δηλώνει “παρών” για μια ακόμη φορά και να αποκρούει το πέναλτι του Ρεγκίς. Στιγμές αργότερα, οι γηπεδούχοι απάντησαν απειλώντας με τον Γκέκα, ο οποίος νικήθηκε από τον Τσιντώτα. Ο Αστράς σταμάτησε και τον Καλτσά στο 77΄, ενώ ούτε ο Ντελί στο 85΄ κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό για τον Αστέρα. Στο 92΄ ο γκολκίπερ της Καβάλας έκανε άλλη μια απόκρουση σε σουτ του Καλτσά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 115΄ για να βάλει το “χρυσό” γκολ ο Τζίμας και να δώσει την πρόκριση στον Αστέρα.

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Ίτσιος, Τσαμούρης, Πάσαλιτς, Δαλιανόπουλος, Μέτσε, Γαβριηλίδης, Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος, Γκέκας, Ομπιόχα.

Αστέρας Tρίπολης (Δουβίκας): Τσιντώτας, Γκαρθία, Άλβαρες, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Τζανδάρης, Μούμο, Καλτσάς, Παλάσιος, Ρεγκίς, Μακέντα. //ΑΦ