O Γκριεζμάν οδήγησε σε νίκη την Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Χιρόνα

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χιρόνα 3-0

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού, έχοντας τον Αντουάν Γκριεζμάν σε μεγάλη μέρα. Ο Γάλλος επιθετικός μέσος σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο (39′), ανοίγοντας το δρόμο προς τη νίκη για τους “ροχιμπλάνκος”. Η Χιρόνα προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ο Ρουίθ αστόχησε σε τετ α τετ, με τον Όμπλακ να δείχνει την κλάση του.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48′ ο Μάρκος Γιορέντε με πολύ όμορφο σουτ, έκανε το 2-0 κι από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ουσιαστικά είχε ολοκληρωθεί. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Ισπανός μέσος έδωσε ασίστ στον Κόκε (94′) κι αυτός έγραψε το τελικό 3-0 για τον σύλλογο της Μαδρίτης.

Λεγκανές-Λας Πάλμας 2-1

Στο “Μουνισιπάλ Ντε Μπουτάρκε” η Λεγκανές πήρε σπουδαία νίκη επί της Λας Πάλμας με 2-1 κι αυτό το αποτέλεσμα, ίσως αποδειχτεί σημαντικό στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Κρουζ (71′) και Φρανγκέσα (85′) να σκοράρουν για το συγκρότημα του Μπόρχα Χιμένεζ, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Σάντρο Ραμίρεζ, όμως αυτό δεν αποδείχτηκε αρκετό για τη Λας Πάλμας.

Αλαβές-Μπέτις 0-0

Το συγκρότημα του Λουίς Γκαρσία παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε στο “Μεντιθορότθα”, δεν κατόρθωσε να λυγίσει τη Μπέτις, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να έρθουν ισόπαλες 0-0. Οι φιλοξενούμενοι για περίπου δέκα λεπτά αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω (αποβλήθηκε στο 86′ ο Αλεξάνταρ Σέντλαρ), όμως δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την αριθμητική τους υπεροχή με ένα γκολ.