Ο Λεβαντόφσκι χάρισε στον Φλικ μια “γλυκιά” πρεμιέρα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια στο “Μεστάγια” για την 1η αγωνιστική της La Liga.

Οι “Νυχτερίδες” ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι με την ορμή της έδρας τους. Άφησαν μεν την κατοχή της μπάλας στην Μπαρτσελόνα, αλλά χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις και δημιουργούσαν κινδύνους. Στο 13΄, ο Αντρέ Αλμέιδα με εκπληκτική ενέργεια εισέβαλε στην περιοχή και πραγματοποίησε ένα πολύ επικίνδυνο γύρισμα, το οποίο ο Κουμπαρσί έδιωξε αλλά λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Από το κόρνερ που ακολούθησε, ο Ντούρο έστειλε την κεφαλιά του λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν.

Στο 19ο λεπτό, ο Μαμαρνατασβίλι σταμάτησε την προσπάθεια του Ραφίνια, ενώ η Μπαρτσελόνα συνέχισε να διατηρεί την μπάλα στα πόδια της, με τρόπο ακίνδυνο για τους γηπεδούχους.

Η Βαλένθια αιφνιδίασε σε ένα καίριο χρονικό σημείο, καθώς στο 44΄ ο Ντούρο άνοιξε το σκορ, σε ένα γκολ που κατακυρώθηκε ύστερα από εξέταση του VAR και προκάλεσε “έκρηξη” στο Μεστάγια.

Κι όμως, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προστατέψουν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα. Ο Γιαμάλ προειδοποίησε απειλώντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και στιγμές αργότερα (45+4΄), ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε με υποδειγματική εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια δεν κατάφερε να παρουσιάσει την ίδια ένταση, με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και μάλιστα με δράστη τον Πολωνό φορ να διαμορφώνει το 1-2 υπέρ της Μπαρτσελόνα, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στο 58΄, ύστερα από μοναδική έμπνευση και δημιουργία του Γιαμάλ, ο Φεράν Τόρες βρέθηκε απέναντι στον Μαμαρντασβίλι, από θέση όμως που δεν τον ευνοούσε, αφού τελείωσε με το αριστερό του πόδι και ο Γεωργιανός απέκρουσε.

Το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης κύλησε εντελώς αναίμακτα, με την Μπαρτσελόνα να αποφεύγει περαιτέρω κινδύνους και να εξασφαλίζει ένα πολύτιμο “διπλό”. Λίγο έλειψε, μάλιστα, να διευρύνει το προβάδισμά της στις καθυστερήσεις, τόσο με τον Κασάδο, όσο και με τον Λεβαντόφσκι.

ΓΚΟΛ: 44′ Ντούρο, 45+4′ & 49′ Λεβαντόφσκι
Κίτρινες: 38′ Πεπέλου, 45+2′ Κουμπαρσί, 45+4′, Βάσκεθ, Κρίστενσεν 69′, Κουντέ 81′