Ο Λιπάνι… λύτρωσε τους Ιταλούς!

Σε ένα ματς που παίχτηκε -και κρίθηκε- στο δεύτερο ημίχρονο, η “σκουάντρα ατζούρα” επικράτησε με 3:2 της Ισπανίας στο “Ta’ Qali”, παίρνοντας έτσι σχεδόν στην εκπνοή την πρόκριση για τον τελικό του Euro U19.

Όταν το πρώτο 45λεπτο έληγε με σκορ 0:0, σίγουρα κανείς δεν μπορούσε να… προβλέψει τη συνέχεια. Στο δεύτερο μισό του ημιτελικού υπήρξε… καταιγισμός από γκολ. Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ με τον Βινιάτο στο 52′, μετά από ασίστ του Χάσα. Η απάντηση από τους Ίβηρες ήρθε άμεσα, όταν ο Πέρεθ τροφοδότησε τον Μπαρμπέρα και εκείνος ισοφάρισε στο 58′. Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα, ο Πισίλι έδωσε νέο προβάδισμα στη χώρα του, ωστόσο ούτε αυτό κράτησε για πολύ. Στο 74′ ο Γκασιορόφσκι ισοφάρισε ξανά για τη “ροχίτα”, η οποία έμοιαζε… πολύ σκληρή για να πεθάνει.

Εκεί που όλα έδειχναν παράταση όμως, ήρθε το… γκολ-χρυσάφι. Οι Ιταλοί πήραν για τρίτη φορά στο ματς το προβάδισμα, χάρη σε νέα δημιουργία του Χάσα που οδήγησε στο νικητήριο τέρμα του Λιπάνι στο 87′. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3:2 υπέρ της “σκουάντρα ατζούρα”, η οποία πλέον ετοιμάζεται για τον μεγάλο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ19. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία, που νωρίτερα συνέτριψε τη Νορβηγία με 5:0.//Α.