Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τη Ρουμανία και… αγκαλιάζει τους ομίλους του Champions League

Η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι έκανε επίδειξη ανωτερότητας, κόντρα στην τελευταία ομάδα που βρίσκεται στο δρόμο προς τη φάση των ομίλων. Η διαφορά στο επίπεδο των δύο συλλόγων φάνηκε από το πρώτο σετ, το οποίο οι “ερυθρόλευκοι” κατέκτησαν με 25-20. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν το υπέρ τους μομέντουμ, κάνοντας το 2-0 στο ματς, με 25-19 στο δεύτερο σετ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ξεκίνησαν το τρίτο σετ διεκδικώντας το στα ίσα, έως τα μισά (12-12). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες… αφυπνίστηκαν και τελείωσαν τη δουλειά με 25-20 για το τελικό 3-0.

Πλέον, έχουν τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης, που πολύ δύσκολα θα ανατραπεί στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τρίτης (22/10) στου Ρέντη. Άλλωστε, δύο σετ στο συγκεκριμένο αγώνα αρκούν στον Ολυμπιακό για να μπει και φέτος στους ομίλους του CEV Champions League.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 20-25