Ουσιαστική Σπόρτινγκ πέρασε εύκολα πάνω από την Λιλ

Ο αγώνας

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήρθε αντιμέτωπη με την Γαλλική Λιλ στην πρεμιέρα του νέου φορμάτ του Champions League. Οι δυο ομάδες ισορροπούσαν στο μεγαλύτερο σημείο του πρώτου μέρους, καθώς οι Γάλλοι δεν ήθελαν να μείνουν πίσω σε απόδοση σε σχέση με τους γηπεδούχους. Η Σπόρτινγκ ανέβασε τον ρυθμό της στο γήπεδο και ο Γιόκερες βρήκε δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 38ο λεπτό. Δυο λεπτά μετά ο Γκόμες δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες την ίδια στιγμή που ήταν πίσω στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα για τους γηπεδούχους βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινκγ κράτησε σε υψηλά επίπεδα το τέμπο της και δεν έδωσε πολλές στιγμές στην Λιλ να βγει μπροστά. Η ομάδα της Πορτογαλικής πρωτεύουσας είχε πολλές στιγμές για να κάνει το 2-0, με τον Ντεμπάστ να είναι αυτός που έσπασε το ρόδι για του γηπέδούχους στο 65ο λεπτο.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ (Αμορίμ): Ισραέλ, Ινάσιο, Ντεμπάστ, Ντιομάντε, Κέντα, Μορίτα, Χιούλμαντ, Κατάμο, Τρινκάο, Γκονσάλβες, Γιόκερς

ΛΙΛ (Ζενεσιό): Σελαβιέ, Ντιακιτέ, Αλεχσάντρο, Μάντι, Μενιέ, Μπακέρ,Σαχρουάι, Γκόμες, Αντρέ, Ζέγκροβα, Ντέιβιντ

Γκολ: 38′ Γιόκερες 65′ Ντεμπάστ / –
Κίτρινες: 45+1′ Μορίτα / 21′ Γκόμες 40′ Ντέιβιντ 56′ Αντρέ 72′ Μπουαντί
Κόκκινες: – / 40′ Γκόμες
Δοκάρι: – / –