Παναθηναϊκός – Μπάγερν 83-76: Επιστροφή στις νίκες με «καυτό» Νέντοβιτς

Έπειτα από την διαβολοβδομάδα στην Ισπανία και δύο βαριές ήττες από Βαλένθια και Μπασκόνια, ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και στο τέταρτο λεπτό πήραν διαφορά πέντε πόντων (5-10), αλλά από εκείνη τη στιγμή ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 8-0 έφτασε στο +3 (13-10) μέσα σε τρία λεπτά.

Λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος (9′) ο Παπαπέτρου έγραψε το +8 (18-10) και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες με το σκορ στο 18-13.

Από το +13 στο +6

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλά και τη δεύτερη περίοδο και έστειλαν αμέσως τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Στο 12΄, το τριφύλλι έκανε νταμπλ σκορ (26-13) στο 12′ και περίπου τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο ξέφυγε με +13 (35-22), αλλά ο σύλλογος του Μονάχου είχε απαντήσεις και μείωσε σε 37-31 και το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 44-35.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με καλό ρυθμό και έξι λεπτά μετά την έναρξη του ήταν στο +11 (53-42), αλλά στο 28′ η Μπάγερν μείωσε τη διαφορά ακόμη περισσότερο (56-52) με τον Παναθηναϊκό να έχει κολλήσει στην επίθεση. Τελικά η τρίτη περίοδος βρήκε τους πράσινους να προηγούνται με 60-54.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μπήκε δυνατά και στο 32′ ο Σαντ Ρος έδωσε ανάσα έξι πόντων στο τριφύλλι (65-59), αλλά ο Μπάλντγουιν μείωσε στους τέσσερις (67-63).

Στα 5’02” για το τέλος του αγώνα, ο Παπαπέτρου σκόραρε με λέι απ και έκανε το 69-63 και λίγο αργότερα (36′) οι Βαυαροί μείωσαν και πάλι για το 72-68.

Οι πράσινοι ήταν σε πολύ καλή μέρα επιθετικά και στο 38′ ξέφυγαν ξανά με τον Νέντοβιτς να κλέβει και να σκοράρει για το 77-70. Τελικά, το τριφύλλι πήρε τη νίκη με 83-76.

Ακολουθεί ακόμη μία διαβολοβδομάδα για τον Παναθηναϊκό, καθώς θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τη Βιλερμπάν (1/12) και την Αρμάνι Μιλάνο (3/12) με τον αγώνα με τη γαλλική ομάδα να είναι εξ αναβολής.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης 4, Νέντοβιτς 17 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 3, Μπεντίλ 9 (1), Σαντ Ρος 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 9 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 12 (3/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 7 λάθη), Ρέινολντς 12 (6/10 δίποντα), Τόμας, Λούτσιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Αμέιζ, Τσίπσερ 11 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σίσκο 9 (1), Ραντόσεβιτς 3.