Πήρε το ντέρμπι και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς η Μιλάνο

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε στην παράταση τη Βίρτους Μπολόνια με 98-96 (καν. διάρκεια 84-84). Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά αυτή του Έτορε Μεσίνα ήταν πιο αποτελεσματική στα κρίσιμα, ισοφάρισε σε 84-84 για να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί πραγματοποίησε ένα επιθετικό ξέσπασμα, με κύριο εκφραστή τον Μπολμάρο, το οποίο της χάρισε τη νίκη.

Για τη Μιλάνο, πρωταγωνίστησε η τετράδα των Μίροτιτς (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Ντιμιτρίγεβιτς (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νίμπο (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Μπολμάρο (18 πόντοι), ενώ από πλευράς Βίρτους ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Πολονάρα (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 35- 47, 63, 69, 84-84, 98-96 (παρ.)//ΑΦ