Πήρε το προβάδισμα η Σεντ Ετιέν και κοιτάζει την επιστροφή στη Ligue 1

Η ομάδα του ΝταλΌγλιο επικράτησε της Μετς με 2-1, κάνοντας κρίσιμο βήμα για να βρεθεί στην ligue 1 της επόμενης σεζόν, σε μια κατηγορία που ονειρεύεται να βρεθεί μετά από δυο χρόνια.

Με γκολ του Ιρβάν Καρντονά στο 80ό λεπτό η Σεντ Ετιέν επικράτησε της Μετς με 2-1 στο «Stade Geoffroy-Guichard» στον πρώτο τελικό των play off παραμονής/ανόδου στη Ligue 1 κι απέκτησε προβάδισμα για την τελευταία ανοικτή θέση που οδηγεί στην πρώτη κατηγορία της Γαλλίας και στο πρωτάθλημα της περιόδου 2024/25.

Με… φόρα απ’ την εύκολη νίκη της απέναντι στη Ροντέ στα ημιτελικά (2-0, 24/5) η Σεντ Ετιέν -3η στην εφετινή Ligue 2- ξεκίνησε καλύτερα στον πρώτο τελικό κι άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον Ιμπραχίμ Σισοκό. Η Μετς (16η στην εφετινή Ligue1) κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα το παιχνίδι κι έφερε το ματς στα ίσα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με το τέρμα του Ιμπραχίμα Σισοκό.

Την τελευταία… λέξη, ωστόσο, την είπε ο Καρντονά στο 80′ με πολύ ωραίο σουτ απ’ τη δεύτερη ασίστ του Καφαρό στο ματς και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν μια και καλή τις… διαφορές τους στη ρεβάνς της Κυριακής (2/6, 18:00) στο «Stade Saint-Symphorien»//ΓΡ