Προβληματίζει η Ολίμπια / Εύκολα η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην έτσι και αλλιώς αδύναμη Άλμπα, φτάνοντας σε ακόμη μία νίκη.

Oλίμπια Μιλάνο- Αναντολού Εφές

Μετά το σοκ από την εντός έδρας ήττα της περασμένη αγωνιστικής η Ολίμπια ήθελε να δείξει πως ξεπέρασε την κρίση, αλλά η αρχή του παιχνιδιού μάλλον την επιβεβαίωσε.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 2-0 με καλάθι του Μίροτιτς και δέχθηκαν δέκα αναπάντητους πόντους από την Εφές και χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν τέσσερα λεπτά μέχρι ο Μαυροβούνιος να βρει και πάλι στόχο.

Η Εφές δεν άφησε την ευκαιρία που της έδωσαν οι γηπεδούχοι και γρήγορα πήραν το προβάδισμα στο σκορ και ολοκλήρωσε το πρώτο 10λεπτο προηγούμενη με 23-11.

Οι Τούρκοι χωρίς να φτάσουν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης μεγάλωναν την υπέρ τους διαφορά και έφτασαν στα μισά της β’ πριόδου να προηγούνται με 35-17, με την ομάδα του Μιλάνου να μπει μπορεί να λειτουργήσει επιθετικά. Ο Μίροτιτς προσπάθησε αλλά μόνος του δεν μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση και η Εφές πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 46-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολίμπια άρχισε να ανεβάζει στροφές και να “ροκανίζει” την διαφορά, καταφέρνοντας να μειώσει σε 62-56, 84” πριν το τέλος του δεκαλέπτου και ουσιαστικά να μπει και πάλι στο παιχνίδι.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να μειώσουν σε 71-65 με τρίποντο του Ρίτσι, αλλά η ποιότητα της Εφές είναι τέτοια που αντέδρασε άμεσα.

Έχοντας υπομονή στην επίθεση οι Τούρκοι μεγάλωσαν την υπέρ τους διαφορά στο +14, 88-74, 3′:21” πριν το τέλος της αναμέτρησης και ουσιαστικά έβαλαν τέλος σε όποιες φιλοδοξίες των γηπεδούχων για ανατροπή, φτάνοντας στο τελικό 96-84 υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-46, 59-66, 84-96

Oλίμπια Μιλάνο: Ντιμιτρίεβιτς, Μπορτολάνι, Τονούτ 2, Μπολμάρο 5, Μπρουκς 12(2), Λεντέι 16(2), Ρίτσι 3(1), Φλακαντόρι 3(1), Καρούσο 6, Σιλντς 8(2), Μίροτιτς 29(4).

Αναντολού Εφές: Λάρκιν 2, Μπουμπουά 9(3), Ενουόρα 11(1), Μπράιαντ 19(2), Σμιτς 11(2), Τόμπσον 17(2), Τζόνσον, Πουαγιέ 9, Οσμάνι 11(1), Οτουρού 7, Γιλμάζ, Γουίλις.

Μπασκόνια- Άλμπα 80-57

Εύκολα η Μπασκόνια έφτασε στη νίκη κόντρα στην Άλμπα με 80-57, όντας ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δείχνοντας πως μπορεί να διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Η Μπασκόνια επέβαλε τον ρυθμό της από την εκκίνηση του ματς, καθώς με το… καλησπέρα βρέθηκκε προηγούμενη 10- 1, απέναντι στους Γερμανούς που δεν είχαν λύσεις επιθετικά.

Η Άλμπα άρχισε να βελτιώνεται, αλλά όχι τόσο ώστε να απειλήσει τους γηπεδούχους που στο πρώτο 10λεπτο προηγήθηκαν με 24-13.

Οι Βάσκοι “έχτισαν” μια διαφορά κοντά στους 15 πόντους, διαφορά που την διατηρούσαν σχετικά εύκολα, καθώς αμυντικά λειτουργούσαν σχεδόν υποδειγματικά, για να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι με 39-26.

Η Άλμπα κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, 42-36 και 48-40, αλλά στο τελευταίο 3λεπτο της τρίτης περιόδου η ομάδα του Λάσο ανέβασε στροφές, φτάνοντας στο +23 (63-40).

Παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών της Άλμπα να “γυρίσουν” το ματς, η Μπασκόνια πιο ποιοτική ομνάδα έφτασε στην νίκη με 80-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-26, 63-40, 80-57

Μπασκόνια: Χάουαρντ 26(7), Σάβκοβ, Λουβαβού 11(3), Γιαραμάζ 4, Φόρεστ 8, Ρογκαβόπουλος 9(3), Ντιόπ 4, Μπάλντγουιν 5(1), Χολ 5, Εντιαγιέ 4, Μονέκε 4.

Άλμπα: Προτζίτα 3(1), Σπανιόλο 6, Γουέτζελ 9, ΜακΝτόουελ- Γουάιτ 3(1), Μάτισεκ 2, Χέρμανσον 1, Σαμάρ 2, Ολίντε 4, Κομάντζι 2, Μπιν 9(1).